Zwieńczeniem tej imprezy były Bieg Kazików oraz spotkanie w Ośrodku Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska", gdzie odbywał się Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Poznaliśmy też laureata Nagrody im. św. Kazimierza.
Jednym z tradycyjnych elementów radomskich Kazików jest Wielki Test Wiedzy o Radomiu. W tym roku odbył się po raz czwarty, a swoją wiedzę o mieście sprawdzało 29 drużyn. - Test ma służyć przede wszystkim zabawie, ale też pomocy polskim szkołom na Litwie. Drużyna, która wygra, ma honor przekazać nagrodę na rzecz wybranej placówki na Litwie. To wyróżnienie tradycyjnie ufundowała Galeria Słoneczna w Radomiu. W tym roku trafi ona do Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie - powiedziała Renata Metzger, dyrektor radomskiej "Resursy Obywatelskiej".
Test składał się z 64 pytań (od najłatwiejszych do najtrudniejszych) i był podzielony na 4 rundy. Dwie drużyny - radomskiego Muzeum im. J. Malczewskiego i Bractwa Rowerowego - otrzymały największą i tę samą liczbę punków. Dogrywka nie rozwiązała problemu. Podjęto decyzję, że obie drużyny wręczą nagrodę dla wileńskiej szkoły. Występ uczniów tej szkoły zakończył Kaziki 2017.
Uczniowie gościli w Radomiu na zaproszenie Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia, Poradni Specjalistycznej nr 2 i Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu.
Po emocjach związanych z testem przyszedł czas na kolejne. Zebrani oczekiwali na ogłoszenie laureata Nagrody im. św. Kazimierza.
- W ten sposób co rok przywołujemy wielki, pozytywny dorobek mieszkańców naszego miasta, którzy mają świetne pomysły, potrafią je realizować i tym samym zyskują wielką sympatię nie tylko władz miasta, ale wszystkich nas w Radomiu. W tym roku nominowani reprezentują różne działania. 7-osobowa kapituła po długich dyskusjach wybrała laureata. Jest nim ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz radomskiej kurii - powiedział Karol Semik, przewodniczący kapituły, wiceprezydent Radomia.
W 2016 roku, dzięki ks. Poniewierskiemu, została wydana publikacja "Fabrica ecclesiae. Żywot i sprawy radomskiego proboszcza księdza Piotra Górskiego (1843-1930)", dotycząca radomskiego proboszcza, który również był zaangażowany w kultywowanie tradycji i historii naszego miasta, oraz został wydany album "Z wiary ojców. Diecezja radomska" (ks. Poniewierski był redaktorem tego wydawnictwa). Kanclerz kurii organizował rocznicę 1050. rocznicy chrztu Polski w diecezji, współtworzył i jest jednym z głównych twórców muzeum katedralnego. Jest też jednym z głównych autorów remontu radomskiej katedry. Uczestniczy w popularyzacji kultury i sztuki poprzez organizacje koncertów Krzysztofa Pendereckiego i innych wybitnych aktorów w ramach projektu "Verba sacra". Jest wielkim fanem twórczości radomskiego artysty ks. Władysława Paciaka.
- Skoro jest to Nagroda im. św. Kazimierza, to chciałbym o dwóch sprawach związanych z tym świętym powiedzieć. Wydobył nam tę postać z niepamięci bp Edward Materski. Przez stulecia zapomnieliśmy, kim był ten święty. Dzięki biskupowi jest naszym patronem. Wielką moją radością w związku ze św. Kazimierzem było odnalezienie pewnej fotografii. Kiedy 11 czerwca 1989 roku sprowadzono do Radomia relikwie św. Kazimierza, uroczystość odbywała się przed katedrą i wtedy nad wieżami katedry ukazała się tęcza w kształcie koła. Przez całą tę uroczystość ta tęcza była nad katedrą. Zebrani uznali w tym nadzwyczajne zjawisko przejęcia w opiekę naszego miasta przez św. Kazimierza - przypomniał ks. Poniewirski.
Przed południem na ulicach miasta odbywał się X Bieg Kazików. To cykliczna impreza, w której udział biorą przedstawiciele wszystkich pokoleń. Przed biegiem głównym odbywają się biegi dla dzieci i młodzieży. W biegu głównym wystartowało ponad 1000 osób. Najlepszym zawodnikiem był Artur Kozłowski, uczestnik ostatniej olimpiady w Brazylii.