Doradcy życia Rodzinnego spotkali się w Turnie, w Ośrodku Edukacyjno-Charytaywnym "Emaus", aby tu przeżywać swoje wielkopostne rekolekcje. Nauki głosił ks. Kazimierz Kurek.
Rekolekcjonista jest byłym krajowy duszpasterzem rodzin, wielkim obrońcą życia. To od niego wyszła inicjatywa promocji Karty Praw Rodziny w poszczególnych diecezjach oraz inicjatywa „małego Jasia”.
- W kontekście tego, co wydarzyło się w listopadzie, kiedy Polska w akcie intronizacji ofiarowała siebie Chrystusowi jako Królowi, trzeba cierpliwie budować Królestwo Boże. Jego znakiem jest miłość. Miłość do najsłabszego, czyli miłość do dziecka od poczęcia. Z czym dzisiaj mamy problem w skali całego narodu? Z akceptacją pierwszych dni życia dziecka. Trzeba wypracować taką postawę, która odpowiada temu, co jest w sakramencie małżeństwa. Przyjąć z miłością i po katolicku wychować potomstwo. I nasza refleksja - pokochać dziecko od poczęcia. Nauczyć się tej drogi. A to jest nieodzowne i taka jest rola poradni. Polska jest szczęśliwa, że ma szeroką kadrę nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, bo bez naturalnego planowania rodziny nie nauczy się tej drogi. Grupa doradców życia rodzinnego uczy postawy kochania dziecka od poczęcia. A jaka jest największa wartość Europejska? To jest rodzina i jej prawa. Na naszym kontynencie najbardziej dopracowano się tej wartości rozumienia małżeństwa i rodziny. Stad też przyjęty przez Polski Parlament 22 października jako Dzień Praw Rodziny. Bez rozumienia praw rodziny, nie da się budować demokracji - powiedział ks. Kurek.
W rekolekcjach uczestniczyło 50 doradców życia rodzinnego.
- To nasze tradycyjne rekolekcje Duszpasterstwa Rodzin. W tym roku staramy się przygotować naszych doradców do nowego programu przygotowania do małżeństwa, które wejdzie już niedługo do naszej diecezji. Omawiamy również sprawy bieżące - powiedział ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.
Bożena Rus jest doradczynią w parafii Chrystusa Króla w Radomiu. - Staram się być zawsze na rekolekcjach. To nie tylko uduchowiające nas spotkania, ale też merytoryczna wiedza. Rekolekcjonista mówi nam tu o historii poradnictwa w Polsce, jak prowadzić spotkania i co jest w tym wszystkim najważniejsze. Możemy też dowiedzieć się, jak są prowadzone spotkania w poradniach w innych diecezjach – mówi B. Rus. W poradnictwie pracuje od 1985 roku. Poradnie prowadzi razem z mężem.
- Jestem z zawodu położną. Dla mnie sprawy dotyczące płodności i planowania rodziny, nauka tych metod, to był zawsze konik - dodaje z uśmiechem.
Małżeństwo Agnieszka i Tomasz Rut są rodzicami 4 dzieci, prowadzą poradnię w Stąporkowie przy parafii NMP. - Obecność na tych rekolekcjach to dla nas rozwój duchowy. Później możemy się dzielić tymi wartościami w poradni. Rekolekcje pomagają też nam jako małżonkom – powiedział pan Tomasz. - W poradni pracujemy od 2008 rok. To z naszej inicjatywy poradnia powstała przy parafii. Każde rekolekcje pozostawiają coś w nas - poczucie misji. Poradnictwo małżeńskie jest bardzo mocno wpisane w małżeństwo. Ci narzeczeni, którzy zastosują w swoich małżeństwach to, co my im przekazuje poradnictwo małżeńskie, to na pewno będą mogli przeżyć swoje małżeństwo jako wartość i w szczęściu - dodała pani Agnieszka.