GN 42/2020 Archiwum

Eucharystia w 5. rocznicę śmierci pasterza

Bp Edward Materski odszedł do domu Ojca w przeddzień 20. rocznicy powstania diecezji radomskiej, której był pierwszym ordynariuszem. To było w sobotę 24 marca 2012 r. o 17.35.

- W rocznicę śmierci, w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego, w przededniu 25. rocznicy powstania diecezji radomskiej gromadzimy się w naszej katedrze, aby modlić się za zmarłego pierwszego biskupa radomskiego. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro, jakie stało się naszym udziałem przez posługę śp. bp. Edwarda Materskiego - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry.

Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik, który w homilii powiedział: - Dziś dołączamy naszą modlitwę błagalną o dar pełni życia w niebie dla śp. bp. Edwarda Materskiego, pierwszego biskupa radomskiego. Odszedł do Pana w przeddzień 20. rocznicy powstania diecezji radomskiej. Dzisiaj wspominamy to odejście w przeddzień 25. rocznicy powstania diecezji. Jutro pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, razem z przedstawicielami duchowieństwa i wiernych świeckich będziemy dziękowali za ten czas historii diecezji. W porównaniu z historią Kościoła to maleńki odcinek, ale na tym odcinku czasu było tyle wysiłków. Wysiłek księży biskupów, wysiłek duszpasterzy, którzy podjęli współpracę z pasterzami, a tutaj z bp. Edwardem w tworzeniu diecezji, jej instytucji, w tworzeniu parafii, budowie nowych świątyń. To wielki wysiłek duszpasterski kapłanów, katechetów i wiernych świeckich oraz wieli wysiłek rodziców katolickich, aby dokonało się katolickie wychowanie dzieci. Już dzisiaj za to wszystko Panu Bogu dziękujemy. Dziękujemy za wielki wysiłek pierwszego biskupa radomskiego i prosimy, aby śp. bp Edward Materski mógł uczestniczyć w pełni Bożej miłości.

Bp Edward Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r. 29 października 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a od 3 października 1981 r. - biskupem sandomiersko-radomskim. 25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich, objął pieczę nad Kościołem radomskim jako pierwszy biskup diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r. Bp Edward, który 4 czerwca 1991 r. witał w Radomiu Jana Pawła II, uważał ten dzień za najważniejszy w historii miasta.

Bp Materski zmarł 24 marca 2012 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Galeria zdjęć przypominająca pierwszego biskupa radomskiego tutaj.

Na rozpoczęcie Jerycha Różańcowego reprezentanci poszczególnych dekanatów, zgromadzeń zakonnych i szpitali otrzymają różańce, które bp Henryk Tomasik przywiózł z Fatimy   Na rozpoczęcie Jerycha Różańcowego reprezentanci poszczególnych dekanatów, zgromadzeń zakonnych i szpitali otrzymają różańce, które bp Henryk Tomasik przywiózł z Fatimy
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama