Filmy poruszające zagadnienia związane z moralnymi wyborami oraz poszukiwaniem i potrzebą duchowości prezentowane będą w kinie "Helios".
Seanse odbywać się będą od piątku 31 marca do 6 kwietnia o 18.30. Będzie można obejrzeć filmy: "Milczenie", "Przełęcz ocalonych", "Ślady stóp", "Anioł", "Egzamin", "Historia Marii", "Komunia".
Oprócz projekcji, w zależności od przyjętej formuły, seansom towarzyszyć będzie słowo wstępne bądź rozmowa z publicznością po projekcji.
Na Wartościowy Przegląd Filmowy zapraszają Radio Plus Radom i kino "Helios".
Repertuar
31 marca - "Milczenie", dramat historyczny w reż. Martina Scorsese. Akcja toczy się w XVII wieku. Dwaj młodzi misjonarze przedostają się potajemnie do Japonii, gdzie za wszelką cenę usiłują odszukać swojego zaginionego mistrza. W kraju, gdzie wiara chrześcijańska jest karana śmiercią, ich przekonania i umiejętności przetrwania zostaną poddane najcięższej próbie.
Wprowadzenie: ks. prof. Marek Lis, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Opolskiego.
1 kwietnia - "Przełęcz ocalonych" w reż. Mela Gibsona. Schyłek II wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na wyznawaną religię odmawia noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni, jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bohatera, którego jedyną bronią są wiara, nadzieja i miłość.
Wprowadzenie: ks. dr Piotr Zamaria, duszpasterz Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu oraz krajowy duszpasterz Skautów Europy, dyrektor zabytkowego radomskiego cmentarza przy ul. Limanowskiego.
2 kwietnia - "Ślady stóp". Dokument w reż. Juana Manuela Cotelo. To opowieść o drodze i poszukiwaniu. "Poszukuję 10 dzielnych podróżników chętnych przejść 1000 kilometrów w 40 dni. Dotarcie do celu nie jest zapewnione. Obiecuję cierpienie i na przemian przejmujące zimno i nieznośny upał. Najprawdopodobniej nabawisz się kontuzji, obolałych mięśni i pęcherzy na stopach. Zniechęcenie i pokusa zrezygnowania zapewnione codziennie. Snu - niewiele, czasem na zimnej ziemi. Nieuniknione przypadki zabłądzenia, jednak... Nagrodą może być odnalezienie siebie" - tak zaczyna się ta opowieść.
Wprowadzenie: ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Radomiu, kapelan Rycerzy Kolumba. Organizator motocyklowego rajdu szlakiem armii gen. Andersa oraz pielgrzymki z Rzymu do Krakowa Via Misericordia.
3 kwietnia - "Anioł" w reż. Amina Dora. Małe libańskie miasteczko. Leba, nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa Larą. Sąsiedzi serdecznie im współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. Wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.
Wprowadzenie: ks. Zbigniew Niemirski, kierownik radomskiego "Gościa Niedzielnego", biblista, wykładowca w WSD w Radomiu.
4 kwietnia - "Egzamin" w reż. Cristiana Mungiu. Romeo Aldeo jest zbliżającym się do pięćdziesiątki lekarzem z Klużu. Jego córka zdaje maturę, ma pojechać na studia za granicę. Tuż przed egzaminami zostaje napadnięta na ulicy. W obawie o jej rezultaty na maturze ojciec postanawia załatwić roztrzęsionej córce dobry wynik. Mungiu kwestionuje moralność dzisiejszej Rumunii. Pokazuje świat przesiąknięty korupcją, kłamstwem i hipokryzją. Powszechna degrengolada zaczyna się tu i teraz - od nieszczerości wobec bliskich i pozornie drobnych nieuczciwości.
Wprowadzenie: Piotr Kotowski, organizator wielu przeglądów i imprez filmowych, od lat związany z lubelską Chatką Żaka.
5 kwietnia - "Historia Marii", reż. Jean-Pierre Ameris. Historia pobytu 14-letniej, głuchoniemej Marie Heurtin w prowadzonym przez siostry zakonne specjalnym ośrodku. Między dziewczynką a jedną z opiekunek zawiązuje się szczególna relacja.
Wprowadzenie: Magdalena Pawelec, pedagog specjalny, nauczyciel, terapeuta pracujący z dziećmi i młodzieżą z różnym stopniem niepełnosprawności, w tym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
6 kwietnia - "Komunia" w reż. Anny Zameckiej. Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest Komunia św. 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
Spotkanie po seansie z Włodzimierzem Wolskim, pedagogiem, psychoterapeutą, mediatorem, poprowadzi Marcin Genca.
Projekcje odbywają się w kinie "Helios" (ul. Poniatowskiego 5, tel. 48/340 07 89).
Honorowy patronat nad przeglądem objęli bp Henryk Tomasik i marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.