Nowy numer 44/2020 Archiwum

Po raz pierwszy złoto

Wiara jest dla niej bardzo ważna. Przyznaje, że wygrała dla tego, że wiele osób się za nią modliło.

Interesują ją musicale, gra na pianinie i gitarze; jest harcerką. Emilia Myrta, uczennica I kl. VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, wygrała XXVII Olimpiadę Teologii Katolickiej. –  Bardzo nas cieszy, że Emilia zdobyła pierwsze miejsce w Polsce. W ubiegłych latach zawsze reprezentanci naszej diecezji byli w pierwszej dziesiątce, ale nigdy nie zwyciężyliśmy. Tegoroczny finał odbył się w Lublinie. Emilia zdawała swój egzamin, kiedy w katedrze radomskiej celebrowana była Msza św. w 25. rocznicę powstania naszej diecezji. To może był znak. Bardzo dziękuję katechetom, którzy angażują się w przebieg olimpiady. W rankingu popularności nasza diecezja jest na jednym z czołowych miejsc, jeśli chodzi o liczbę uczniów biorących udział w OTK – mówi ks. Stanisław Piekielnik, organizator diecezjalnej części rozgrywek.

Emilia w etapie diecezjalnym zajęła III miejsce, a w szkolnym – II. – Cieszyłam się, że udało mi się zakwalifikować do etapu ogólnopolskiego i dzięki temu mogłam tam reprezentować diecezję i moją szkołę – mówi.

Tematem olimpiady było „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”, a to dlatego, że w tym roku przypada 100. rocznica objawień, które miały miejsce w Portugalii w 1917 r. Uczestnicy musieli zapoznać się m.in. z tekstami papieży Franciszka, Jana Pawła II, Benedykta XVI, a nawet Pawła VI, które mówiły o nadziei, miłosierdziu, nie tylko o orędziu fatimskim, ale też o objawieniach prywatnych i publicznych.

– Ogólnopolski etap olimpiady nie był dla mnie trudny. Poświęciłam wiele czasu na naukę – mówi Emilia. – Dzięki rodzicom od zawsze wiara w moim życiu była bardzo ważna, a udział w olimpiadzie pogłębił moją wiedzę religijną. Dziś mogę się nią dzielić z innymi. Mogę szerzyć orędzie fatimskie – dodaje. Emilia cieszy się ze zwycięstwa. – Dla mnie to wszystko jest niesamowite. Jechałam na etap ogólnopolski z myślą, żeby zostać laureatem. To był mój cel i do tego dążyłam. Uważałam, że byłam dobrze przygotowana. Po etapie ustnym mówiono, że dobrze mi poszło. Miałam nadzieję, że może się uda wskoczyć na podium. Jak się okazało – wygrałam. Czułam wielką radość, ale też wdzięczność, bo to była zasługa również tych, którzy się za mnie modlili – mówi Emilia.

W przygotowaniach do olimpiady pomagała jej katechetka Marzena Łukomska. – Jeśli ma się tak zdolną młodzież jak Emilka, nie jest trudno przygotowywać do olimpiady. Wystarczy tylko podprowadzić i wyjaśnić niektóre rzeczy. Emilka uczyła się z koleżankami, bo – jak zauważyłam – woli uczyć się w zespole. Tylko na koniec spotykałyśmy się, żeby podsumować jej wiedzę – mówi M. Łukomska. – Ogromnie mnie cieszy, że zajęła I miejsce. Należało jej się to za tę ogromną pracę, jaką włożyła w przygotowania, ale też za to, jaką jest osobą. Jest bardzo wierząca i daje tego przykład w codzienności – dodaje.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest indeks na dowolny kierunek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i wyjazd do Fatimy. – Nie jest to zwykła wycieczka. To jest pielgrzymka, co dzień będą Msze św. Dla mnie to ważne. Wyjazd będę mogła przeżyć duchowo, i to jeszcze w rocznicę objawień – cieszy się Emilia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama