Nowy numer 48/2020 Archiwum

Niedziela Palmowa w skansenie

Msza św. z zabytkowego kościoła w Muzeum Wsi Radomskiej transmitowana będzie w TVP Polonia.

Uroczystości Niedzieli Palmowej w radomskim skansenie rozpoczną się o 10.00 i potrwają do 17.00.

Na terenie zagród wiejskich oraz w Dworze z Pieczysk będzie można oglądać ekspozycje z elementami symbolizującymi zbliżające się Święta Wielkiej Nocy. Aranżacje prezentują wiele świątecznych atrybutów, jak chociażby znane współcześnie palmy i kraszanki, ale i zapomniane kołatki czy kłodę popielcową.

Msza św. celebrowana przez bp. Henryka Tomasika w zabytkowym kościele z Wolanowa, która jednocześnie będzie transmitowana w TVP Polonia rozpocznie się o 13.00. Podczas Eucharystii chór kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykona Pasję wg. św. Mateusza. Po Eucharystii na muzealne pola przejdzie procesja, gdzie zostaną osadzone w ziemi kilkumetrowe poświęcone palmy, co zgodnie z ludową tradycją chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony.

Podczas Niedzieli Palmowej o 15.40 nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu dla dzieci na "Tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego". Wszystkie prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w kaplicy z Rdzuchowa-Kolonii .

W chałupie z Trzemchy pracownicy muzeum prowadzić będą warsztaty pisankarskie oraz wyrobu palm wielkanocnych. Przy zespole wiatraków czynny będzie kiermasz ze świątecznymi i ludowymi wyrobami.

Na uroczystości obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama