Nowy numer 25/2018 Archiwum

Niedziela Palmowa w skansenie

Msza św. z zabytkowego kościoła w Muzeum Wsi Radomskiej transmitowana będzie w TVP Polonia.

Uroczystości Niedzieli Palmowej w radomskim skansenie rozpoczną się o 10.00 i potrwają do 17.00.

Na terenie zagród wiejskich oraz w Dworze z Pieczysk będzie można oglądać ekspozycje z elementami symbolizującymi zbliżające się Święta Wielkiej Nocy. Aranżacje prezentują wiele świątecznych atrybutów, jak chociażby znane współcześnie palmy i kraszanki, ale i zapomniane kołatki czy kłodę popielcową.

Msza św. celebrowana przez bp. Henryka Tomasika w zabytkowym kościele z Wolanowa, która jednocześnie będzie transmitowana w TVP Polonia rozpocznie się o 13.00. Podczas Eucharystii chór kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykona Pasję wg. św. Mateusza. Po Eucharystii na muzealne pola przejdzie procesja, gdzie zostaną osadzone w ziemi kilkumetrowe poświęcone palmy, co zgodnie z ludową tradycją chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony.

Podczas Niedzieli Palmowej o 15.40 nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu dla dzieci na "Tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego". Wszystkie prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w kaplicy z Rdzuchowa-Kolonii .

W chałupie z Trzemchy pracownicy muzeum prowadzić będą warsztaty pisankarskie oraz wyrobu palm wielkanocnych. Przy zespole wiatraków czynny będzie kiermasz ze świątecznymi i ludowymi wyrobami.

Na uroczystości obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma