Nowy numer 47/2022 Archiwum

Trzy kulminacyjne momenty

Bp Henryk Tomasik zaprasza diecezjan do udziału w liturgii Triduum Paschalnego i mówi o znaczeniu tych dni.

Celebracje Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty nie należą do tzw. świąt nakazanych. Mimo to w te dni kościoły są pełne. Bardzo wielu wiernych bierze udział w liturgii, przygotowując się do przeżywania uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Ordynariusz radomski zachęca, zaprasza i wyjaśnia znaczenie tych dni: - Święta Wielkanocne objawiają potęgę Chrystusa, objawiają bóstwo Pana Jezusa i są źródłem nadziei. Pan Jezus w ten wyjątkowy sposób potwierdził słowa: "Ufajcie, Ja zwyciężyłem świat!". Przygotowaniem do głębokiego przeżycia świąt Zmartwychwstania Chrystusa jest liturgia trzech ostatnich dni Wielkiego Tygodnia. Mówimy: "Triduum Paschalne" - Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego. To trzy kulminacyjne momenty, podczas których rozważamy historię zbawienia i przede wszystkim tę wielką prawdę o Panu Jezusie, który "umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował". W Wielki Czwartek dziękujemy za sakrament Eucharystii, za Najświętszy Sakrament, za każdą Mszę św. Dziękujemy także za sakrament kapłaństwa i za naszych kapłanów. W Wielki Piątek rozważamy w wyjątkowy sposób mękę Pana Jezusa, właśnie to, jak "umiłowawszy swoich", nas umiłował. Wigilia Paschalna jest już podsumowaniem całej historii zbawienia. Wsłuchujemy się w piękne teksty natchnione, które mówią o tym, jak Pan Bóg prowadził naród wybrany, lud Boży Starego Testamentu do wolności. To było przygotowanie do wielkich misteriów zbawienia, do sakramentów świętych. Kończy się to radosnym "Alleluja!", które mówi o zwycięstwie Chrystusa nad złem, grzechem i śmiercią. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w Triduum Paschalnym. W Wielki Czwartek - w Mszy św. Wieczerzy Pańskiej wieczorem. Zapraszam na nabożeństwa Wielkiego Piątku i na wspólne przeżywanie Wigilii Paschalnej. Niech Chrystus Zmartwychwstały wszystkim błogosławi. Szczęść Boże! - mówi bp Tomasik.

Jednocześnie, zapraszając duchowieństwo na przedpołudniową Mszę św. Krzyżma, bp Henryk zachęca do udziału wszystkich wiernych: - W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Najświętszej Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Dziękujemy Panu Bogu za sakramenty, które służą budowaniu jedności Kościoła. Są one "darem i tajemnicą". Wspólnie z bp. Adamem i bp. Piotrem serdecznie zapraszamy czcigodnych księży, osoby życia konsekrowanego oraz was, drodzy bracia i siostry, wierni świeccy, na Mszę Świętą Krzyżma, która będzie sprawowana w katedrze radomskiej w Wielki Czwartek 13 kwietnia o godz. 10.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy