Nowy numer 3/2021 Archiwum

Oaza chce pokonać tysiąc

Od 25 kwietnia ruszają zapisy na rekolekcje wakacyjne dla dzieci i młodzieży organizowane przez Ruch Światło-Życie diecezji radomskiej.

W minionych latach w letnich turnusach rekolekcji oazowych uczestniczyło około tysiąca dzieci i młodzieży z diecezji. Ruch Światło-Życie liczy, że w tym roku ta liczba wzrośnie.

- Oaza jest formą rekolekcji połączonych z wakacyjnym wypoczynkiem. Celem tych rekolekcji jest uformowanie dojrzałych chrześcijan przez wzajemną służbę, modlitwę, zabawę, wycieczki oraz doświadczenie wspólnoty - informują s. Anna Baćmaga i ks. Grzegorz Lipiec, diecezjalni moderatorzy ruchu, i zachęcają: - Obok tradycyjnych dwutygodniowych rekolekcji dla młodzieży w tym roku przygotowaliśmy dla dzieci 10-dniowe rekolekcje w Mariówce i Pionkach. Mamy dla młodzieży nowy ośrodek w Lubomierzu (ok. 20 km od Krościenka nad Dunajcem). Organizujemy również wakacyjne rekolekcje oazowe dla młodzieży ze szkół średnich, która chciałaby rozpocząć formację w Ruchu Światło-Życie. Wychodząc naprzeciw prośbom wielu młodych, którzy nie uczestniczyli jeszcze w żadnych rekolekcjach oazowych, zapraszamy do Skarżyska-Kamiennej na Oazę Nowego Życia od 27 czerwca do 13 lipca 2017 r.

Diecezjalni moderatorzy zachęcają młodych do udziału w rekolekcjach, a obok tego publikują list do rodziców i opiekunów młodych:

„Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Wysyłacie Wasze dziecko na rekolekcje oazowe organizowane przez Ruch Światło-Życie diecezji radomskiej. Dziękujemy Wam za zaufanie, którym nas obdarzacie, i troskę o rozwój religijny Waszego dziecka. Oaza wakacyjna to czas odpoczynku i formacji. Oprócz zabawy, śpiewu, wspólnego czasu spędzanego w gronie rówieśników będziemy się starali pogłębiać wiedzę religijną i wiarę, gromadząc się na Mszy Świętej i modlitwach rano i wieczorem. Ruch Światło-Życie wychował już wiele pokoleń ludzi w całej Polsce. W naszej diecezji organizujemy pracę formacyjną w ciągu roku i wyjazdy wakacyjne od 1972 r. Na każdym turnusie obecny jest ksiądz oraz siostra zakonna, którzy odpowiadają za całość turnusu. Zawsze pomaga im kadra animatorów (opiekunów) odpowiedzialnych za poszczególne grupy dzieci czy młodzieży. Kuchnia zadba, by żadne dziecko nie było głodne. W ostatnich latach, odkąd każde z dzieci posiada telefon komórkowy, pojawiły się nowe sytuacje, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia, dlatego pozwólcie Państwo na wyjaśnienie kilku spraw i przyjmijcie nasze wskazówki. Podczas rekolekcji wakacyjnych staramy się ograniczyć korzystanie z telefonów. Dziecko może go oczywiście używać codziennie, ale nie 24 h na dobę. Będziemy prosili Wasze dzieci, by nie zabierały telefonu na Mszę Świętą, na wspólne spotkania i nie używały go już po modlitwach wieczornych, kiedy obowiązuje cisza nocna. Prosimy również, by Państwo kontaktowali się z dzieckiem w czasie wolnym. W razie konieczności kontakt z księdzem, siostrą zakonną czy opiekunem jest możliwy o każdej porze. O telefon do opiekuna poproście Państwo przy zawożeniu dziecka na turnus lub od swojego dziecka, które będzie go posiadało. Z naszych corocznych doświadczeń wynika, że początki oazy mogą być trudne dla najmłodszych dzieci, szczególnie jeśli wyjeżdżają pierwszy raz na dłużej z domu. U większości pojawia się zrozumiała tęsknota za Rodzicami i Rodzeństwem. Po 3-4 dniach zawiązuje się między dziećmi wspólnota, czas upływa coraz szybciej i łzy pojawiają się dopiero na końcu, kiedy trzeba wracać już do domu. Zdarzyło się jednak, że dzieci przez telefon płakały i informowały swoich rodziców, że są głodne i że dzieje się im krzywda, by spowodować jak najszybszy ich przyjazd. Rodzice, reagując emocjonalnie, pojawiali się w ośrodku, po czym dziecko informowało, że nie jest głodne i nic się nie dzieje, tylko tęskni. Bardzo prosimy, by w razie uzyskania jakichś niepokojących informacji od dziecka Państwo najpierw kontaktowali się z którymś z opiekunów i wyjaśnili sprawę. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie i dobru dzieci. Dziękujemy za zrozumienie i przestrzeganie podanych powyżej zasad i wskazówek”. ks. Grzegorz Lipiec i s. Anna Baćmaga, Moderatorzy Diecezjalni Ruchu Światło-Życie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama