Centrum Informacji Turystycznej odgrywa niezwykle istotną rolę w kreowaniu wizerunku Radomia jako miasta przyjaznego i atrakcyjnego dla turystów. Krajowa Komisja Certyfikacyjna przywróciła CIT w Radomiu kategorię 4*.
Certyfikacja informacji turystycznej została wprowadzona w 2010 roku. Stanowi ważny element realizowanej przez Polską Organizację Turystyczną polityki zarządzania jakością Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Jej celem jest stworzenie krajowej sieci standaryzowanych jednostek informacji turystycznej współpracujących ze sobą na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym oraz zapewnienie odpowiedniej jakości obsługi turystów przez jednostki informacji turystycznej. Certyfikacja opiera się o 4 kategorie. W Polsce funkcjonuje ok. 400 certyfikowanych centrów i punktów IT. Za przeprowadzenie procesu certyfikacji na terenie województwa odpowiedzialna jest Regionalna Komisja Certyfikacyjna powoływana przez Regionalną Organizacją Turystyczną. W roku 2016 wprowadzono nowy, zaostrzony regulamin certyfikacji centrów i punktów IT w Polsce. Tym samym Radom stracił posiadaną kategorię z uwagi na brak oznakowania dojazdu do CIT na terenie miasta. Jak poinformował Robert Dębicki, dyrektor zarządzający MOSIR, po przekazaniu uwag Komisji Certyfikacyjnej wystąpiono do zarządcy dróg z wnioskiem o umieszczenie stosownych oznaczeń w przestrzeni miejskiej Radomia. Wprowadzono odpowiednie znaki i Krajowa Komisja Certyfikacyjna przywróciła CIT w Radomiu kategorię 4*.
Iwona Majewska, wicedyrektor Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i przewodnicząca komisji certyfikacyjnej, potwierdziła, że Radom należy do pierwszej ligi punktów IT. Przekazała również R. Dębickiemu stosowny dokument. – Zapraszamy do naszego punktu przy ul. Traugutta 3, gdzie w ramach rozwoju komunikacji między nami a turystą oferujemy nową mapę Radomia, na której umieściliśmy m.in. bazy stacji systemu Radomskiego Roweru Miejskiego i wiele innych, zaktualizowanych punktów – mówi R. Dębicki. Certyfikacja Informacji Turystycznej m.in. włącza do współpracy w zakresie kreowania produktów turystycznych takich, jak m.in. Mazowsze na Filmowo bazujące na potencjale miejsc, które oglądamy w najważniejszych polskich produkcjach filmowych. To ogromny potencjał do rozwoju turystyki filmowej. Na Mazowszu nakręcono ponad 100 najważniejszych polskich filmów ostatnich lat: „Rejs”, „Pianista” czy „Ogniem i mieczem” to niezapomniane produkcje, które powstawały na tle mazowieckich krajobrazów: miast, lasów i najciekawszych zabytków. Już wkrótce turyści z Polski będą mogli przenieść się w świat ukochanych filmów i seriali… rozpoczęło się znakowanie szlaku turystycznego Mazowsze na Filmowo. Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wygrała konkurs ogłoszony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego na realizację kolejnego etapu projektu Filmowe Mazowsze. W ramach projektu tablicami informacyjnymi zostanie oznakowanych 10 najciekawszych plenerów filmowych: Warszawska Praga, gdzie nakręcono „Pianistę”, Twierdza Modlin wielokrotnie goszcząca Andrzeja Wajdę oraz Jeruzal – z najpopularniejszym polskim "Ranczem"… – zostaną również zaprezentowane w powstającym na potrzeby projektu serwisie www.mazowszenafilmowo.pl.
- Analiza potencjału szlaku tematycznego Mazowsze na Filmowo określa 23 kluczowe punkty, jeśli jednak w Twojej okolicy powstała znana produkcja filmowa i chciałbyś aby miejsce to stało się częścią szlaku, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza do współpracy.