Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zagłosuj na Radom

Zeszłoroczne obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwca ’76 , które przebiegały pod hasłem: "Zaczęło się w Radomiu", znalazły się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Głosowanie do połowy maja.

Organizatorem plebiscytu jest Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Chodzi w nim o uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Irlandii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 projektów w trzech kategoriach: „wydarzenie”, „wystawa” oraz „edukacja i multimedia”.

Obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwca ’76 kandydują do nagrody w kategorii „Wydarzenie”. Zostały docenione za to, że obfitowały w różnorodne imprezy upamiętniające uczestników robotniczego protestu. Były koncerty, wystawy, festiwal filmowy. W centralnych uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda. Obchody pokazywały też rolę Radomia w polskich dążeniach do wolności i demokracji.

- Trwające miesiąc obchody miały nie tylko walor edukacyjny i promocyjny dla miasta, ale też były ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości i dumy z miejsca, w którym żyjemy. Stanowiły też okazję, by ostatecznie rozprawić się ze stereotypem „radomskiego warchoła” i pokazać, że właśnie w naszym mieście, dzięki bohaterskiej postawie robotników, rozpoczęła się europejska droga do wolności. Dlatego zachęcam wszystkich do głosowania w plebiscycie na nasze obchody - mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta.

O tym, czy radomskie wydarzenie wygra plebiscyt, zadecydują internauci. Aby zagłosować należy wejść na stronę: http://whr.muzhp.pl/zaglosuj.html. Głosowanie trwa do 14 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama