Prelegenci podczas konferencji pokazywali jak ważne jest dla nas posiadanie autorytetu. Dla społeczności III LO autorytetem w pewnej dziedzinie może być założycielka szkoły Maria Gajl.
III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu oraz Zakład Nauk o Państwie i Prawie Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu to organizatorzy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Autorytet i wychowanie”.
Prelegenci i słuchacze spotkali się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, przy ul. Kopernika 1 w Radomiu. Konferencja składała się z dwóch części.
- Konferencja jest podsumowaniem jubileuszu naszej szkoły, która ma 110 lat. Chcieliśmy w jednej części tego wydarzenia zwrócić uwagę na autorytet założycielki szkoły Marii Gajl. Bo od niej wszystko się zaczęło - mówiła Danuta Sawicka, dyrektor III LO.
Jak powiedziała, Maria Gajl jest dla niej autorytetem jako nauczyciel, dyrektor i człowiek.
- Od 15 lat jestem dyrektorem tej placówki, a od 32 lat nauczycielem w tej szkole. Jestem też absolwentką tej placówki. Widzę, że bardzo dużo czerpałam od Marii Gajl, dla mnie to zawodowy autorytet. Ona wydawała biuletyny. Czytając je, zdawałam sobie sprawę, że mam podobne pomysły, mimo tego, że to było pisane w innym wieku, dużo wcześniej. M. Gajl była dyrektorem szkoły przez 30 lat - mówiła dyrektor Danuta Sawicka.
- Dzieci i młodzież, jeśli chodzi o autorytet, to najwięcej czerpią z domu rodzinnego. Wartości te rzutują na ich całe życie. A jeśli tych wartości dzieci nie wynoszą z domu, dobrze jest im je wskazać. I to jest rola nauczyciela i wychowawcy, ale oni nie powinni narzucać swoich autorytetów. Nauczyciel ma być drogowskazem, przewodnikiem, powinien wskazywać pewne możliwości, a młodzież powinna wybierać - dodała.
Konferencję otworzył ks. bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Mówił o tym, że w świecie, w którym wszelkie autorytety są atakowane i niszczone, młodzież mimo wszystko bardzo ich potrzebuje.
- Jeśli nie będą nimi rodzice czy nauczyciele, to będzie to ktoś z mediów, ze sportu, ze sztuki. Człowiek bez autorytetów po prostu pogubi się w życiu. Temat jest bardzo ciekawy i ważny, bo jak ocalić autorytety, jak je budować? - pytał biskup.
Pierwszą część konferencji poprowadził ks. dr Wojciech Wojtyła.
Część druga konferencji, obok wykładów, zawierała panel dyskusyjny. Obecna wśród gości Jadwiga Miłecka, wieloletnia nauczycielka matematyki i wychowanka Zakładów Naukowych Marii Gajl, przywołała postać założycielki szkoły. Znała ją osobiście i jak mało kto, mogła powiedzieć, jakim wielkim autorytetem M. Gajl cieszyła się nie tylko wśród wychowanek.