W Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbył się finał XIV Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Sztandarowa impreza Akcji Katolickiej diecezji radomskiej.
- Był czas, gdy byliśmy nieco osamotnieni, ale z roku na rok przybywało osób i instytucji, które włączały się w organizowanie konkursu. Teraz przeprowadzamy eliminacje w 9 okręgach. Od dłuższego czasu wspierają nas szkoły, domy kultury, nauczyciele, wychowawcy, no i oczywiście rodzice - mówi Jerzy Skórkiewicz, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
- To wiąże się z ogólnokrajowym trendem zainteresowania tematyką historyczną i patriotyczną. To przestało być niemodne - dopowiada Przemysław Bednarczyk z TVP Historia, który do Opoczna przyjechał z córką Antoniną. - Córka ma 6 lat. Dzielnie wyrecytowała wiersz Edwarda Słońskiego „Grób Strzelca” - wyjaśnia historyk, a jednocześnie cieszy się z wyróżnienia, jakie otrzymała Antosia.
- Cieszy nas również to, że dzieci i młodzież występujące na scenie wkładają dużo serca w swoje wykonania. Są emocje, jest radość i jest miłość do ojczyzny wyśpiewana i wyrecytowana przez młodych artystów - podkreślała Teresa Połeć, wiceprezes DIAK.
Ks. Grzegorz Wójcik, asystent AK, podkreśla, że w tym roku w eliminacjach wzięło udział 1500 osób, od przedszkolaków do uczniów szkół średnich. - Cieszymy się, że przybył nowy, 9. rejon eliminacji. To Solec nad Wisłą. Mam nadzieję, że w przyszłości dojdą kolejne - mówi.
Asystent z prezesem już myślą o przyszłorocznym konkursie. - To będzie 100. rocznica odzyskania niepodległości i jednocześnie nasz mały jubileusz, 15. odsłona konkursu. Wrócimy z finałami do Radomia. Mamy już pewne pomysły - zapewniają.
Daria Wątorska przyjechała ze scholą ze Zwolenia. Uczy się w III klasie gimnazjum. - Śpiewam w Domu Kultury pod opieką pana Piotra Markowskiego. Śpiewam także w szkole, no i w scholi w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Piosenki patriotyczne są inne, wyjątkowe. One nas uczą naszej historii i pozwalają oddać hołd naszym bohaterom. Dziś z naszą scholą zaśpiewaliśmy piosenkę "Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej" - mówi.
Jak w poprzednich latach, podczas finałów obecny był bp Henryk Tomasik, który wręczał nagrody. Podsumowując konkurs, powiedział: - Kocham moją Ojczyznę, tak mówili żołnierze, którzy szli na wojnę. Tak mówili powstańcy. Kocham moją Ojczyznę, tak mówiła Inka do końca, aż do tego momentu, gdy przekazała informację, że zachowała się jak trzeba. To są nasi bohaterowie. Kocham moją Ojczyznę mówili nasi wspaniali poeci, muzycy, twórcy wielkich dzieł wychwalających prawdę o ojczyźnie, o jej historii. Kocham moją Ojczyznę wyśpiewała młodzież, dzieci w przepiękny sposób. Proszę przyjąć wielkie wyrazy wdzięczności za ten konkurs, który już staje się festiwalem. Przepiękne wykonania, głęboka treść. Bardzo dziękuję organizatorom, Akcji Katolickiej, księżom asystentom, dziękuję miejscowym organizatorom i władzom, panu posłowi Robertowi Telusowi. Bardzo dziękuję nauczycielom, wychowawcom i rodzicom. Proszę przyjąć wielkie wyrazy uznania i wdzięczności. Podziwiam jury i dziękuję za tę pracę. I bardzo dziękuję wam, kochane dzieci i młodzieży. Przepięknie wyglądacie, przepiękne są te śpiewy, recytacje, znaki zatroskania o ojczyznę. Wszyscy są zwycięzcami. Wszyscy jesteście bohaterami!
A że finały były w Opocznie biskup otrzymał ceramiczny prezent. Robert Telus wręczył ordynariuszowi wykonany na płytce wizerunek Matki Boskiej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów.
Wyniki konkursu na następnej stronie.