Nowy numer 46/2018 Archiwum

Na peryferiach

Klerycy dziękują za wsparcie i opowiadają o swoim powołaniu.

Od kilkunastu lat w Niedzielę Dobrego Pasterza, która jest szczególnym dniem modlitw o powołania, klerycy wraz z wychowawcami i wykładowcami odwiedzają parafie w dwóch dekanatach naszej diecezji. – To abp Zygmunt Zimowski dał impuls, aby seminarium duchowne nie zamykało się tylko do tego, co się dzieje tutaj, ale żeby także wychodziło na zewnątrz. Papież Franciszek w czasie pontyfikatu też zachęca do wychodzenia na peryferie. To wychodzenie z seminarium dokonuje się od kilkunastu lat poprzez związaną z Niedzielą Dobrego Pasterza i jedną z niedziel w listopadzie obecność kleryków w poszczególnych parafiach.

Jeżdżą tam razem z księżmi wychowawcami, profesorami, którzy głoszą kazania. Klerycy nie są tylko tłem, ozdobą, ale i żywym argumentem na to, że Bóg jest, działa w tym świecie, bo czymże jest działanie Boga, jak nie myśl, aby swoje życie poświęcić w pełni sprawom Bożym na świecie? Ci młodzi ludzie mówią o tym swoim rówieśnikom na spotkaniach z ministrantami, dzielą się świadectwem powołania przez Boga do tego, aby do świata wnosić Boży pierwiastek. I to się dzieje – wyjaśnia ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego seminarium.

W najbliższą niedzielę seminaryjną – 7 maja – klerycy udadzą się do dekanatów wierzbickiego i zwoleńskiego. Będą posługiwać przy ołtarzu i spotykać się z grupami parafialnymi. – Zachęcam ich, by opowiadali nie tylko o życiu w seminarium, bo seminarium nie jest celem samym w sobie. Oni opowiadają o swoim powołaniu i o kapłaństwie, do którego dążą, którego pragną, które jest ich miłością, radością. Dziękują też diecezjanom za wsparcie – mówi rektor.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy