Została nim Maria Kaczmarska, kierowniczka Działu Informacyjno-Bibliograficznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Zawód bibliotekarza jest dla niej nie tylko pracą, ale też wielką pasją.
Uroczystości z okazji dorocznego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się w siedzibie MBP w Radomiu. Uczestniczyli w nich bibliotekarze z powiatu radomskiego. - Na co dzień pracujemy, gromadzimy zbiory, opracowujemy je, udostępniamy, wypożyczamy książki, pomagamy użytkownikom bibliotek korzystać z elektronicznych baz danych. Dziś możemy chwilę odpocząć, odetchnąć, poświętować, złożyć sobie życzenia, pobyć we własnym gronie oraz gronie naszych przyjaciół - mówiła Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor MBP w Radomiu.
Od 9 lat podczas tego święta ogłaszany jest Bibliotekarz Roku. Zostaje nim osoba, która szczególnie wyróżniła się w pracy zawodowej w minionym roku. Pomysłodawcą wyróżnienia oraz fundatorem pucharu i nagrody pieniężnej jest Czesław Kruk, wieloletni przyjaciel i sponsor MBP w Radomiu.
W tym roku Bibliotekarzem Roku została Maria Kaczmarska, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego MBP. - Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu bibliografii województwa radomskiego, powiatu radomskiego, części województwa mazowieckiego i bibliografii poświęconych znanym radomianom. Jest współtwórczynią Radomskiej Biblioteki Cyfrowej. Musiała naprawdę bardzo wiele się nauczyć, żeby temu zadaniu podołać, bowiem RBC powstała jako pierwsza w województwie mazowieckim. Nie mieliśmy skąd czerpać wzorców. Nie mieliśmy od kogo się uczyć. Musiałyśmy to pokonać same. Ja już odpadłam. Natomiast Bibliotekarz Roku ciągle musi być na bieżąco, żeby podołać tym zadaniom i żeby biblioteka cyfrowa mogła się rozwijać - wylicza A. Skubisz-Szymanowska.
Na stronę internetową RBC zajrzało do tej pory ponad 4 mln czytelników. Jest na niej udostępnionych 35 tys. woluminów.
Maria Kaczmarska od 38 lat pracuje w bibliotece. Zawód bibliotekarza jest dla niej nie tylko pracą, ale przede wszystkim wielką pasją. Zdobyty tytuł był dla niej zaskoczeniem, ale też wielkim zaszczytem. Podziękowała za nominację i wybór. - Szczególne słowa podziękowania kieruję do współpracowników. Bez ich pomocy, zaangażowania i wiedzy tej nagrody nie udałoby się zdobyć - powiedziała.
Wyróżnienia otrzymały Jadwiga Romanowska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skaryszewie, i Elżbieta Aderek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie. Dyrektor wręczyła też dyplomy uznania bibliotekarzom z powiatu i Radomia.
Święto było okazją do podsumowania działalności biblioteki w ubiegłym roku. Zawiązało się konsorcjum, którego liderem jest MBP w Radomiu. Członkami są wszystkie biblioteki powiatowe i miejskie, gminne i miejsko-gminne z powiatu. Ostatnio dołączyły też biblioteki ze wschodniego Mazowsza. Została otwarta filia nr 1 biblioteki przy ul. Osiedlowej na os. Ustronie. Po remoncie doposażana i unowocześniana jest powiększona filia nr 2 przy ul. Ziętarskiego na os. Gołębiów. Ale biblioteka ma też problemy. - Statystyki dotyczące województwa mazowieckiego sytuują naszą placówkę na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o zakup zbiorów bibliotecznych. Miejmy nadzieję, że bieżący rok będzie pod tym względem lepszy, że uda nam się złą passę przełamać. Tym bardziej że my, bibliotekarze, wiemy o tym, iż liczba czytelników zależy głównie od zasobów zbiorów. Jeżeli do bibliotek trafia dużo nowości wydawniczych, wówczas liczba czytelników rośnie - mówiła A. Skubisz-Szymanowska.
W święcie bibliotekarzy uczestniczyli: Radosław Witkowski, prezydent Radomia, Zbigniew Gołąbek, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego, Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury, Włodzimierz Bojarski, który reprezentował starostę.
- Serdecznie dziękuję, że waszą pracą upowszechniacie polską kulturę, że potraficie namawiać kolejne pokolenia radomian do czytania książek i robicie to w sposób doskonały - powiedział R. Witkowski.