Nowy numer 45/2018 Archiwum

Msze św. dla imigrantów z Ukrainy

Będą sprawowane w kaplicy MB Częstochowskiej w bazylice św. Kazimierza w Radomiu i w kościele pw. św. Józefa w Kozienicach.

Statystyki pokazują, że w rejonie radomskim przebywa ok. 20 tys. imigrantów z Ukrainy. W rejonie grójeckim jest ich ok. 70 tys. W jakiejś części są to grekokatolicy, a więc chrześcijanie pozostający w doktrynalnej więzi z Watykanem, ale praktykujący liturgię w rycie podobnym do prawosławia.

Grekokatolicy, zwani też unitami, rozpoczęli swoje praktyki dzięki unii zawartej w 1567 r. w Brześciu Litewskim (tzw. Unia Brzeska). Wtedy część duchownych prawosławnych i wyznawców prawosławia uznała papieża za głowę Kościoła, przyjmując jednocześnie dogmaty katolickie, ale zachowując bizantyjski ryt liturgiczny. W Rosji sowieckiej byli społecznością wyjątkowo prześladowaną i skazaną na unicestwienie. I to oni teraz, przybywając do Polski, szukają możliwości uczestnictwa w nabożeństwach w swoim rycie.

Niedawno gościł w naszej diecezji bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Razem z bp. Henrykiem Tomasikiem szukali świątyni, gdzie na zasadzie gościny mogliby się gromadzić grekokatolicy. Efektem tego spotkania jest dekret bp. radomskiego, który postanawia:

"Komunikat dla wiernych Kościoła Greckokatolickiego

Wspólnie z Księdzem Biskupem Włodzimierzem Juszczakiem, Ordynariuszem Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego, pragniemy przekazać wiernym Kościoła Greckokatolickiego następującą informację: od niedzieli, 14 maja 2017 roku, o godzinie 10.00, będzie sprawowana w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, przy Bazylice św. Kazimierza w Radomiu, ul. Główna 16, Msza Święta w języku ukraińskim dla wiernych wschodniego obrządku. Druga Msza św. będzie sprawowana w kościele św. Józefa w Kozienicach, ul. Konstytucji 3 Maja 37, o godz. 14.00. Serdecznie zapraszamy.

Henryk Tomasik, Biskup Radomski"

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy