Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsze polecenie Boga

– Jedną z tajemnic nieodkrytych do końca jest ludzka płciowość i płodność człowieka – powiedział ks. Sławomir Adamczyk.

Konferencja „Zachwyt nad ludzką płodnością” wpisała się w cykl spotkań organizowanych przez Radomskie Środowisko „Inicjatywa” wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Planowania Rodziny Oddział w Radomiu i Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Radomskiej. Spotkanie otworzył ks. Adamczyk, duszpasterz rodzin diecezji radomskiej. – Wydaje się, że wielu ludzi, nawet zawierających małżeństwa, ma niedużą wiedzę na temat ludzkiej płodności, dlatego uważa, że to coś złego, co trzeba zwalczać. Tymczasem płodność to objaw zdrowia, to coś niezwykle pięknego, co Pan Bóg wszczepił w naturę człowieka – powiedział ks. Adamczyk.

Pierwszym prelegentem był ks. Marek Dziewiecki, wykładowca w radomskim seminarium duchownym, autor artykułów i książek na temat wychowania, małżeństwa i rodziny, psychologii zdrowia, profilaktyki i terapii uzależnień. Powiedział, że na ziemi jedyną drogą do pokonania samotności jest miłość między mężczyzną i kobietą, a pierwsze polecenie Boga to seks. – Bóg poleca: „Mężczyzno i kobieto, tak bardzo pokochajcie siebie nawzajem, jak byście chcieli być ze sobą całe życie i byście chcieli mieć ze sobą dzieci”. Bóg wie, że najlepszym sprawdzeniem miłości między małżonkami jest to, czy chcą mieć ze sobą dzieci – zapewniał.

– Płodność to dar na całe życie i trzeba o ten dar dbać – mówiła prelegentka Bożena Rus, prezes PSPR w Radomiu. Zachęcała do robienia regularnych badań kontrolnych, ale też przestrzegała przed zbyt wczesnym rozpoczynaniem współżycia i częstymi zmianami partnerów. O wpływie stosowania antykoncepcji na przyszłe zdrowie kobiety powiedział Grzegorz Nyc, ginekolog położnik, który w pracy zawodowej kieruje się zasadami etyki chrześcijańskiej. Lekarz rozpoczął od definicji antykoncepcji, przypominając, że jest to działanie przeciwko poczęciu i – wbrew powszechnej opinii – bardzo często po odstawieniu tabletek płodność szybko nie wraca. Wyjaśniał też, na czym polega działanie antykoncepcji i środków wczesnoporonnych, które nie zapobiegają poczęciu, lecz niszczą nowo powstały organizm, powodując jego poronienie. Wbrew obiegowej opinii, że środki antykoncepcyjne nie mają negatywnego wpływu na zdrowie kobiety, na liście powodowanych przez nie schorzeń są m.in. choroby nowotworowe, układu krążenia i układu nerwowego, schorzenia wątroby. Nie ma też takich suplementów diety, które mogą te negatywne skutki zniwelować. Zachęcał do zapoznania się i stosowania naturalnych metod planowania rodziny. Wiedza w tym zakresie jest bardzo duża i warto z niej czerpać. Co ciekawe, jest na przykład komputer cyklu, który – odpowiednio zaprogramowany – wskazuje dni płodne, niepłodne i owulację. A skuteczność? Duża, bo 99,3 proc.

Poradnia Naturalnego Planowania Rodziny w Radomiu przy ul. Malczewskiego 1 (I piętro, pokój 1/B4) jest otwarta dla wszystkich, niezależnie od wieku, wyznania i światopoglądu. Konsultacje udzielane są bezpłatnie. Można umówić się pod nr.: 48/340 62 35.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma