Nowy numer 46/2018 Archiwum

Co nas czeka w Noc Muzeów

Ta wyjątkowa noc weszła na stałe do dorocznych programów placówek muzealnych.

W Radomiu na Noc Muzeów zapraszają 3 placówki - Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" oraz Muzeum Wsi Radomskiej. Oprócz nich informujemy o Nocy Muzeów w Iłży i Opocznie.

Muzeum Jacka Malczewskiego

Placówka zaprasza od 19.00 do 1.00. Główną atrakcją jest ekspozycja Józefa Wilkonia "Zwierzogrody." Oprócz tego muzeum organizuje różnotematyczne warsztaty, pokazy i konkursy. Tradycyjnie już na Nocy Muzeów pojawi się Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (oddział warszawski) i Towarzystwo Numizmatyczne im. Tomasza Rewolińskiego z Radomia. Wystąpi również zespół Funky Vibes. Będą konkursy wiedzy o Jacku Malczewskim, etnograficzny i numizmatyczny. W budynku głównym dostępne będą wszystkie wystawy stałe i czasowe. W Domu Gąski odbędą się również pokazy fizyczne, przygotowane przez nauczyciela i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

Muzeum Wsi Radomskiej

Tutaj tradycyjnie stałym elementem jest potańcówka. W tym roku zagrają kapele Henryka Gwiazdy z Radomia i Wacława Imiołka z Jedlanki. W wybranych chałupach toczyć się będzie prawdziwe życie... Od godz. 19 do północy w chałupie z Jastrzębi zespół Ostałki z Ostałówka pokaże, jak darło się pierze na dawnej wsi. W Chałupie z Chomentowa Zaborowianki z Zaborowia uruchomią warsztat tkacki. W Chałupie z Alojzowa Zdziechowianki ze Zdziechowa pokażą między innymi stare sposoby wyrabiania makaronu. Wstęp do muzeum za symboliczną złotówkę, a dojazd bezpłatny liniami specjalnymi nr 100 i 101.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

Wystartuje już po południu o 15.00, a to ze względu na wystawę Aleksandre’a Danga "Tańczące kwiaty". A oprócz tego - mural w ramach wystawy Marcina Podolca "Morze po kolana". O 21.00 występ jazzowy "Tribute to Andrzej Przybielski" oraz koncert zespołu Backspace. W programie również przegląd artystów sztuki współczesnej, którzy zajęli się tworzeniem pełnometrażowych filmów fabularnych pod hasłem: "Od sztuki do kina".

Muzeum Regionalne w Iłży

Nawiązując do obchodów Iłżeckiego Roku Leśmianowskiego, odbędą się m.in. warsztaty malowania akwarelą inspirowane poezją Bolesława Leśmiana. Będzie też malowanie techniką luminescencji podpisu poety. Muzeum będzie otwarte od 18.00 do północy.

Muzeum Regionalne w Opocznie

Noc Muzeów rozpoczyna się o 16.00 i potrwa do północy. W programie m.in. kiermasz rękodzieła ludowego, artystycznego i rzeźby, pokaz oryginalnych egzemplarzy broni i umundurowania z okresu II wojny światowej w wykonaniu członków działającej przy muzeum Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Partyzanckiego Oddziału Lotniczego AK "Henryk". Dla melomanów spotkanie muzyczne z Andrzejem Sapieszką i Jerzym Gogaczem w ramach wystawy "Od Edisona do Unitry, czyli krótka historia fonografii". Ponadto otwarcie wystawy towarzyszącej I Międzynarodowemu Biennale Grafiki w Łodzi - kolekcja 2017. O 20.00 wystąpi gwiazda wieczoru - Karolina Cicha, kompozytor, wokalistka i multiinstrumentalistka.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy