GN 3/2021 Archiwum

Wydarzenie roku: rocznica Czerwca '76 w Radomiu

Zeszłoroczne obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku.

Organizatorem było Muzeum Historii Polski, a o wyborze laureata zdecydowali w głosowaniu internauci. Nagrody w plebiscycie na "Wydarzenie Historyczne Roku 2016" przyznawane są w 3 kategoriach: "Wydarzenie" (tu znalazły się radomskie obchody), "Wystawa" oraz "Edukacja i multimedia".

- Czerwiec '76 to bardzo ważna data na polskiej drodze do wolności. Mam nadzieję, że ubiegłoroczne obchody 40. rocznicy przywróciły dumę miastu, radomianom i wszystkim bohaterom Czerwca '76. Odbywały się one pod hasłem "Zaczęło się w Radomiu". Wielu historyków mówiło, że nie byłoby takiego Sierpnia 80 i nie byłoby takiej Solidarności, gdyby nie Czerwiec 1976 roku. Za to chciałbym podziękować bohaterom Czerwca i już teraz zaprosić wszystkich na obchody 41. rocznicy - powiedział prezydent Radosław Witkowski, odbierając nagrodę.

- Prezydent podziękował jednocześnie współorganizatorom obchodów czyli Stowarzyszeniu Radomski Czerwiec 76 i Zarządowi Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska - informuje Janusz Kalinowski z biura ds. informacji prasowej i publicznej prezydenta Radomia.

Celem plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Na obecną turę konkursu nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Irlandii.

Warto przypomnieć zwycięzców dwóch wcześniejszych edycji konkursu:

2015 r. - wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria "Wystawa"), rekonstrukcja historyczna "Obława Augustowska. Lipiec 1945" (kategoria "Wydarzenie"), społeczna akcja "Chwalimy się Powstaniem" (kategoria "Edukacja i multimedia").

2014 - wystawa "Krakowscy Wyklęci" przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (kategoria "Wystawa"), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria "Wydarzenie"), "Projekt: Pilecki" (kategoria "Edukacja i multimedia").

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama