- Chcemy dać nadzieję rodzinom dotkniętym problemem uzależnień od alkoholu, że można odzyskać też i te rodziny, można naprawić więzi, i pomóc swoim bliskim wyjść z nałogu - powiedział ks. Konrad Wójcik.
XXVIII Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Radom - Niepokalanów tradycyjnie wyruszy 25 czerwca z radomskiej katedry. W tym roku Msza św. rozpoczynająca pielgrzymi szlak sprawowana będzie o 9.30. Uczestnicy pielgrzymki włączają się do Mszy św. parafialnej. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność Kościoła, rodziny, państwa i samorządu”.
- Termin pielgrzymki nie jest przypadkowy. Nawiązujemy nim do wystąpienia robotników w 1976 roku. Oni 25 czerwca upomnieli się o godność człowieka, godność rodzin. Data została wybrana przez bp. Adama Odzimka, jako data wyjścia pielgrzymki trzeźwościowej. Chcemy też zaprotestować przeciwko zniewoleniu ludzi i rodzin, przeciwko nieszczęściu, które niesie ze sobą uzależnienie od alkoholu. Jest to głos sprzeciwu również wobec współczesnej kultury, gdzie alkohol jest obecny i powszechnie dostępny również dla młodych ludzi - powiedział ks. Konrad Wójcik, kierownik pielgrzymki.
W czasie pielgrzymki jej uczestnicy mogą liczyć na konferencje ludzi kompetentnych w sprawach profilaktyki uzależnień i pomocy osobom uzależnionym. Wśród nich będzie ks. Marek Dziewiecki, ale też i inne osoby, które na co dzień zajmują się pomaganiem osobom uzależnionym i ich rodzinom. Będzie można też porozmawiać indywidualnie o swoich problemach i zorientować się, w jakim zakresie można pomoc znaleźć dla siebie czy dla innych.
- Pielgrzymka, to jest przede wszystkim to, że się idzie. My chcemy iść i głosić radość z trzeźwego życia i dawać nadzieję tym ludziom, którzy być może się jakoś uwikłali, i podpowiedzieć, jak mają z tego wyjść. Chcemy dać nadzieję rodzinom dotkniętym problemem uzależnień od alkoholu, że można odzyskać też i te rodziny, można naprawić więzi, pomóc swoim bliskim wyjść z nałogu. To jest taka grupa, wspólnota pielgrzymkowa, która daje wsparcie przez rodzinną atmosferę, ale i fachową pomoc - dopowiada kierownik.
Msza św. na zakończenie pątniczego szlaku w Niepokalanowie - 30 czerwca o 13.00. Na pielgrzymkę można zapisywać się telefonicznie (604 214 773) u ks. Konrada Wójcika lub w dniu wymarszu - zapisy od 8.00 obok katedry.
Pątnicy na noclegi zatrzymają się w Błotnicy, Białobrzegach, Błędowie, Lutkówce i Jaktorowie. - Zapraszamy każdego, kto ma czas i lubi taką formę spędzania czasu na modlitwie. Zapraszamy też wszystkich tych, którzy nigdy nie byli na pielgrzymce, bo to lżejsza pielgrzymka niż ta do Częstochowy. Ktoś, kto nigdy na pielgrzymce nie był, tu może się odnaleźć czy sprawdzić, jak to jest - zachęca ks. Wójcik.