Dwoje studentów radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego zostało finalistami prestiżowego konkursu Studencki Nobel 2017.
Emilia Gulińska pochodzi z Zakrzewa. Jest na V roku administracji. W piątek ma obronę pracy magisterskiej. Bartłomiej Składanek studiuje dwa kierunki - jest na IV roku administracji i II prawa. Są finalistami ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel 2017. Wyróżnienie otrzymali w kategorii "Nauki społeczno-ekonomiczne". Są stypendystami ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce, a także rektora uniwersytetu za średnią ocen i osiągnięcia naukowe.
Oboje są autorami licznych publikacji, brali udział w międzynarodowych oraz ogólnopolskich konferencjach naukowych. Organizowali je również na swojej uczelni i w terenie. Robili też liczne projekty badawcze z innymi uczelniami, m.in. z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, podczas którego badana była świadomość prawna mieszkańców Radomia i Lublina. - Wyszło, że ta świadomość jest znikoma. A nieznajomość prawa szkodzi - mówi Emilia.
Oboje przyznają, że ich osiągnięcia i otrzymane wyróżnienie związane są z działalnością w Studenckim Kole Naukowym Administratywistów. Emilia przez 2 kadencje była wiceprezesem, Bartłomiej właśnie został jego prezesem. - Nasze koło to nie tylko działalność naukowa, publikacje i konferencje. Jesteśmy też otwarci na potrzebujących. Mamy duże serce, którym się potrafimy dzielić. Oprócz konferencji i projektów braliśmy też udział w różnych akcjach charytatywnych, m.in. w tym roku akademickim była mikołajkowa zbiórka prezentów dla osieroconych dzieci z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Dwa lata temu włączyliśmy się w Szlachetną Paczkę - wyjaśnia Emilia.
Wyróżnieni mają nadzieję, że Studencki Nobel pomoże im zrealizować swoje plany. Emilia chciałaby pracować w instytucjach publicznych lub organizacjach pozarządowych albo w przedsiębiorstwach państwowych lub prywatnych. W wolnych chwilach czyta książki.
Bartłomiej marzy, by zostać radcą prawnym i działać w Radomiu. Chce promować swoje rodzinne miasto. Interesuje się muzyką i sportem. Jest też organistą w Zakrzewie.
Studencki Nobel to ogólnopolski konkurs, organizowany od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Wyróżnia najlepszych wśród tych aktywnie działających. Jego misją jest umożliwienie najzdolniejszym młodym wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas uroczystej gali w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie.