Król Władysław Jagiełło miał wówczas 25 lat. Od 2 lat był królem Polski. Specjalnym dekretem zapewnił, co też spełnił, że w Jedlni koło Radomia zbuduje kościół.
Działo się to w 1387 roku. 630 lat temu powstała parafia pw. św. Mikołaja w Jedlni. Tę podradomską parafię Jagiełło upodobał sobie szczególnie. Tu polował i obchodził niejedno ze świąt. I tutaj powstał tajny plan budowy mostu na Wiśle. Umożliwił on przeprawę wojsk, które przyczyniły się do wygranej pod Grunwaldem.
Ale zanim do tego doszło, ponad 20 lat wcześniej, 630 lat temu, król ufundował tu kościół i powstała parafia.
W 1387 r. ludność została uwolniona od wszystkich świadczeń, poza obowiązkiem służby myśliwskiej dla króla. Po niemal pół wieku W. Jagiełło w 1430 r. ułożył tu statuty zwane jedlińskimi, które zostały zatwierdzone w Krakowie w 1433 r.
Pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja i św. Małgorzaty, z fundacji króla Jagiełły, powstał w latach 1387-1391 i wtedy też erygowano parafię. Obecny kościół, według projektu Jana Kantego Fontany, z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, powstał w latach 1790-1792. Zewnętrzna część była kończona w latach 1818-1819 przez architekta Jakuba Kubickiego, a wewnętrzna - w 1834 r. Pierwotnie był klasycystyczny na planie krzyża greckiego, kryty kopułą. Przebudowany został zupełnie według projektu architekta Stefana Szyllera w latach 1898-1901. Konsekrował go w 1903 r. bp Stefan Zwierowicz. Jest budowlą w stylu neorenesansowym, trójnawową, bazylikową, wzniesioną z czerwonej cegły.
Jedlnia w ciągu dziejów zapisała dumne karty podczas narodowych powstań w okresie zaborów. O jej mieszkańcach ks. Jan Wiśniewski, historyk i regionalista, pisał nieco ponad 100 lat temu: "Lud miejscowy wyróżnia się zamożnością, patriotyzmem i oświatą".
Rocznicowe uroczystości 630. rocznicy powstania parafii rozpoczęła Msza św. w parafialnym kościele. Eucharystię poprzedził koncert. Muzykę do tekstów kard. Karola Wojtyły skomponował Zbigniew Bidziński, dyrygent prowadzący parafialną orkiestrę "Boni Angeli" (Dobrzy Aniołowie). Na koniec aktor Piotr Kondrat odczytał historyczny dekret ustanawiający w 1387 r. parafię.
Po Mszy św. w ogrodach plebańskich rozpoczął się radosny festyn. Fantastyczny koncert dała orkiestra "Boni Angeli". Po nich wystąpili: dziecięcy zespół "Cyraneczki" ze szkoły w Jaroszkach, zespół ludowy "Królewskie Źródła" z Jedlni, grupa "Dzieci pana Łukasza" i zespół muzyczny "Chomicz Band", a gwiazdą imprezy był Tomasz Szwed. Imprezę zakończyła wieczorna "Dyskoteka pod gwiazdami".