Nowy numer 3/2021 Archiwum

Sobótka w Jedlińsku przejdź do galerii

Były zrękowiny, ślub przed ks. Karolem Piłatem i zabawa przy ludowej muzyce do późnych godzin wieczornych.

W Jedlińsku, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, tradycyjnie zorganizowano Sobótkę.

Impreza rozpoczęła się Festiwalem Kultury Dziecięcej. Później zostało zaprezentowane „Wesele jedlińskie”. Spektakl odtwarzany był już pięciokrotnie i, jak informują organizatorzy, w tym roku oglądaliśmy go po raz ostatni. Za rok organizatorzy planują dla mieszkańców gminy coś innego. Nie znaczy to, że do „Jedlińskiego wesela” nie będzie powrotu.

- Za jakiś czas znów powrócimy do tego przedstawienia, a teraz nie chcemy, żeby ono spowszedniało. To wesele jest wyjątkowe, jest połączone z pięknymi tekstami wierszowanymi, pięknymi śpiewami. Jest inne, jest wyjątkowe, a to dzięki naszym mieszkańcom, którzy bardzo czynnie angażują się w to widowisko. To także ogromna zasługa ks. Jana Kloczkowskiego, dawnego proboszcza, który spisał to, co dziś jest dziedzictwem kulturowym gminy Jedlińsk. Dzięki jego przezorności wszystkie tradycje zostały zapisane i są odtwarzane, i przypominane naszym mieszkańcom. Bardzo nam zależy na tym, żeby one przetrwały i były przekazywane następnym pokoleniom - powiedziała Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

Po części obrzędowej "Jedlińskiego wesela” przyszedł czas na tańce. Gościom przygrywał zespół Skaryszewiaki. Później na scenie prezentował się zespół Baciary.

Przez cały czas trwał konkurs na najpiękniejszy wianek, było ognisko i poszukiwano kwiatu paproci. Bawiono się do późnych godzin wieczornych.

Wśród gości byli m.in. Anna Kwiecień, poseł na Sejm RP oraz Kamil Dziewierz, wójt Gminy Jedlińsk.

Organizatorzy Sobótki to: wójt gminy, Rada Gminy, Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej.

Na scenie prezentowała się młodzież z różnych szkół na terenie powiatu   Na scenie prezentowała się młodzież z różnych szkół na terenie powiatu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama