Takich patronów od dziś posiada Radomskie Centrum Onkologii.
- Chylimy czoła przed tymi, którzy mieli serce, serce dla ojczyzny i potrafili bronić jej wolności, a także przed tymi, którzy mają serce dla chorego. I to łączy te dwa wydarzenia - powiedział bp Henryk Tomasik podczas nadania imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca ’76 radomskiej lecznicy na os. Wacyn.
W uroczystości wzięli udział dyrekcja, pracownicy i pacjenci RCO. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele ze Stanisławem Karczewskim, marszałkiem Senatu RP, Zdzisławem Sipierą, wojewodą mazowieckim, Radosławem Witkowskim, prezydentem Radomia, i Stanisławem Kowalskim, prezesem Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, oraz osoby związane w mieście i regionie ze służbą zdrowia.
- To dla nas ważna chwila. Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie nasz szpital będzie nosił takie imię. Bohaterowie walczyli o wolność, natomiast my swoją pracą walczymy o zdrowie ludzi. Mam nadzieję, że będziemy godnie reprezentować bohaterów tamtych wydarzeń - mówiła Dorota Ząbek, dyrektor RCO.
O wydarzeniach z czerwca 1976 r. mówił historyk Przemysław Bednarczyk. Spalenie komitetu PZPR w Radomiu porównał do zburzenia Bastylii, które rozpoczęło francuską rewolucję. Zdaniem prelegenta, wydarzenia radomskiego czerwca otworzyły drogę do wydarzeń sierpnia 1980 r. i upadku komunizmu. - Cieszę się, że to miejsce będzie miało imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76. Jesteśmy z was dumni - zaznaczył Stanisław Karczewski.
- To piękny moment. 41 lat czekaliśmy na taką chwilę. To szpital, w którym ludzie walczą o swoje życie. Mają nadzieję, taką, jaką my mieliśmy w 1976 roku. Oni mają nadzieję na życie, a my mieliśmy nadzieję na lepszą Polskę - powiedział Stanisław Kowalski.
Nadanie imienia radomskiej placówce leczącej nowotwory rozpoczęło obchody rocznicy radomskiego czerwca. - Rozpoczynamy obchody 41. rocznicy Radomskiego Czerwca '76. Cieszę się, że po ubiegłorocznych obchodach udało nam się przebić w świadomość Polaków, a nawet Europejczyków, że europejska droga do wolności zaczęła się od buntu radomskich robotników. To przełomowa data w polskiej historii. Cieszę się, że po raz kolejny możemy honorować tych bohaterów - podkreślał Radosław Witkowski.