Rozpoczęły się obchody 41. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76.
Obchody będą trwały trzy dni. Pierwszego dnia najważniejszym wydarzeniem było widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”. Na scenie ustawionej na placu przed Urzędem Miejskim od strony ulicy Żeromskiego wystąpiły zespoły Sztywny Pal Azji oraz T.Love. Między występami zespołów odbył się pokaz animacji multimedialnej „Jesteśmy historią”. Wcześniej słowo do zebranych powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
- Wasza obecność to kolejny powód do dumy z historii naszego miasta. Tak jak 41 lat temu radomscy robotnicy zapisali piękną kartę w dziejach naszego miasta, tak my dzisiaj piszemy naszą historię, historię miasta nowoczesnego, ale też gotowego na wielkie wyzwania. Historię ludzi odważnych i ludzi dumnych z tego, że mieszkają w Radomiu. Dla was jest ta nagroda, nagroda, którą odebraliśmy kilkanaście dni temu od Muzeum Historii Polski. Odebraliśmy ją za to, że jako miasto, mieszkańcy wygraliśmy plebiscyt na Historyczne Wydarzenie Roku 2016. Chciałbym wam za te niesamowite chwile serdecznie podziękować. Pamiętajcie, polska droga do wolności zaczęła się w naszym mieście, w Radomiu - mówił prezydent. Gdy wypowiadał te słowa, na scenie wystawiona była statuetka towarzysząca nagrodzie od Muzeum Historii Polski.
Kadr z animacji multimedialnej "Jesteśmy historią"
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Dziś, 24 czerwca, organizatorzy obchodów zapraszają całe rodziny na piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”, który rozpocznie się o 15.30 przy fontannach na ulicy Żeromskiego. Będą m.in. przejazdy pojazdami rodem z PRL, happening, wystawy oraz inne atrakcje.
W niedzielę 25 czerwca o 10.00 wystartują ze stadionu przy ul Narutowicza uczestnicy Półmaratonu Radomskiego Czerwca. Ta interesująca impreza - bieg „z historią w tle” - ma upamiętnić wydarzenia Radomskiego Czerwca ’76. Trasa biegnie przez centrum miasta, meta na nowoczesnym stadionie lekkoatletycznym. O 18.00 na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego Mszą św. rozpoczną się główne uroczystości rocznicowe.
41 lat temu, 25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia wyszło ponad 20 tysięcy robotników, by zaprotestować przeciwko drastycznym i rujnującym ich domowe budżety podwyżkom cen żywności. Robotniczy bunt, choć rozpędzony przez Milicję Obywatelską, zmusił jednak władze do wycofania się z podwyżek i - co równie ważne - doprowadził do powstania szeregu ugrupowań opozycyjnych, które protestowały przeciwko brutalnym represjom spotykającym uczestników manifestacji. W ten sposób radomski Czerwiec 1976 wpisał się na trwałe w najnowszą historię Polski, jako kolejny z „polskich miesięcy”. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że przybliżał Polaków do odzyskania pełnej wolności i suwerenności.
Na scenie zespół Sztywny Pal Azji
Krystyna Piotrowska /Foto Gość