Nowy numer 2/2021 Archiwum

Co dalej z włodarzem Radomia?

Wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie zastępcze, dotyczące mandatu prezydenta Radomia.

Jak podaje Ewa Filipowicz, rzecznik pasowy wojewody mazowieckiego, wojewoda Zdzisław Sipiera wydał zarządzenie zastępcze, w którym na podstawie art. 98a Ustawy o samorządzie gminnym stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia. Wcześniej, 19 kwietnia br., wezwał Radę Miejską w Radomiu do podjęcia uchwały o wygaszeniu mandatu. Z ustaleń CBA wynika, że prezydent, wbrew zakazowi wynikającemu z Ustawy antykorupcyjnej, zasiadał w Radzie Nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy Sp. z o.o. Podstawą wygaszenia mandatu są ustalenia wynikające z zakończonego postępowania wyjaśniającego, prowadzonego po otrzymaniu zawiadomienia CBA o naruszeniu przez prezydenta tzw. Ustawy antykorupcyjnej.

W ramach prowadzonego przez wojewodę postępowania wyjaśniającego zwrócono się do prezydenta Radomia o wyjaśnienia i przedstawienie swojego stanowiska. Przeanalizowano także dokumentację przekazaną przez CBA oraz materiały z sesji Rady Miejskiej. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwala stwierdzić, że prezydent Radomia został nieprawidłowo zgłoszony do Rady Nadzorczej spółki prawa handlowego, tym samym naruszył przepisy art. 4 i 6 Ustawy antykorupcyjnej - poprzez członkostwo w tej radzie. 19 kwietnia br. wojewoda zobowiązał Radę Miejską w Radomiu do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta w terminie 30 dni od otrzymania pisma w tej sprawie.

Dotychczas Rada Miejska nie podjęła odpowiedniej uchwały. Zgodnie z art. 98a ust. 2 Ustawy o samorządzie gminnym, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze (po powiadomieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji), w którym stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia. Rada Miejska w Radomiu oraz prezydent mogą złożyć skargę na zarządzenie zastępcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ciągu 30 dni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama