Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wizytówka naszej diecezji

W najbliższą niedzielę, 2 lipca, odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 10-lecia poświęcenia kaplicy i Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów.

Msza św. koncelebrowana przez abp. Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego, i bp. Henryka Tomasika sprawowana będzie o 11.00. Po Eucharystii, około 12.15, zaplanowano program poetycki w wykonaniu Jerzego Zelnika - „Dar i tajemnica”, oparty na poezji św. Jana Pawła II.

Ośrodek Charytatywno-Edukacyjny „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów bez wątpienia jest wizytówką naszej diecezji. Teren ośrodka to 3,1 ha nad brzegiem malowniczej Pilicy. Na gości czeka tu 160 miejsc noclegowych w sezonie letnim i 140 w okresie zimowym. W budynku głównym znajdują się 84 miejsca noclegowe z pokojami 2-, 3- i 4-osobowymi. W 7 wolno stojących domkach w pokojach 2- i 3-osobowych znajduje się kolejne 56 miejsc.

Nazwa „Emaus” nawiązuje do hasła Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji, któremu przyświecało hasło zaczerpnięte z ewangelicznej opowieści o uczniach, którzy spotkali zmartwychwstałego Pana, idąc do Emaus: „Poznali Go przy łamaniu chleba”. Kongres zwołał i przeprowadził bp Zygmunt Zimowski.

- „Dziedzictwo błogosławionego Jana Pawła II nie może przeminąć w Kościele, a tym bardziej w Polsce” - to słowa bp. Zimowskiego, wygłoszone podczas uroczystości poświęcenia ołtarza w kaplicy ośrodka i wprowadzenia relikwii krwi Apostoła Miłosierdzia naszych czasów. Właśnie bp Zimowski, jako ordynariusz diecezji radomskiej, od samego początku był orędownikiem utworzenia w Turnie miejsca, które byłoby „żywym pomnikiem” poświęconym wielkiemu Polakowi. Wszak Jan Paweł II dawał do zrozumienia, że najlepszym sposobem upamiętnienia jego pontyfikatu byłoby zbudowanie czegoś, co dobrze będzie służyło ludziom. Ta właśnie idea realizuje się w Turnie - mówi ks. kan. Radosław Walerowicz, dyrektor ośrodka.

W centralnym miejscu ośrodka znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. To wyjątkowe miejsce kultu Bożego Miłosierdzia, są tu relikwie św. s. Faustyny i papieża Polaka.

Dyrektor „Emaus” ks. Radosław Walerowicz w kaplicy ośrodka   Dyrektor „Emaus” ks. Radosław Walerowicz w kaplicy ośrodka
Archiwum ks. Radosława Walerowicza

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama