Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pielgrzymi z książeczką PTTK

Zatrzymują się przy napotkanych po drodze kościołach, podziwiają ich piękno i modlą się na różańcu.

Na Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę nie tylko wyruszyli cykliści z naszej diecezji, ale też znaleźliśmy się na trasie innych grup pielgrzymkowych.

W Radomiu na nocleg w PG nr 10 przy ul. Długojowskiej zatrzymała się grupa rowerowych pielgrzymów z Uścimowa w diecezji siedleckiej. Do Częstochowy dojadą w sobotę. Tam z pozostałymi pielgrzymami spotkają się w katedrze. Będzie m.in. zawiązanie wspólnoty, przekazanie świadectw grup, które zmierzają do Matki Bożej, konferencja. Eucharystię będzie celebrował bp Piotr Sawczuk.

- To mój drugi wyjazd z tej parafii na pielgrzymkę rowerową. Od dwóch lat jestem tam proboszczem. Ja jadę 22. raz z pielgrzymką - mówi ks. Jerzy Grochowski. Grupa, z którą jedzie ksiądz, to głównie młodzież. Po nocnym odpoczynku goście uczestniczyli w Mszy św. w parafii pw. NSJ na Glinicach. - Nawiedzamy po drodze wszystkie kościoły, w każdej świątyni odmawiamy dziesiątkę Różańca. Chcę młodzieży pokazać, oprócz piękna modlitwy, piękno i walory sztuki. Te kościelne mury pokazują też mądrość Polaków, inżynierów, architektów. To jest dla młodzieży ważne. Pytają o styl budowli, dlaczego jest tak, a nie inaczej - dodaje ks. Sawczuk. Pytań do swojego proboszcza i przewodnika młodzież ma więcej. Dotyczą wszystkiego, co jest związane z życiem zarówno Kościoła, jak i parafii. Te zadawane są podczas wieczornych spotkań po kolacji i Apelu Jasnogórskim.

Ks. Jerzy Grochowski i jego grupa pielgrzymów rowerzystów przed radomską katedrą   Ks. Jerzy Grochowski i jego grupa pielgrzymów rowerzystów przed radomską katedrą
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

- Zawsze mówię, że młodzieży nie można zamęczyć modlitwą. Trzeba jej pokazywać piękno sztuki, przyrody i walory turystyczne poszczególnych miejscowości. No i muszą też pograć w piłkę - uśmiecha się ksiądz.

Pątnicy z Uścimowa łączą pielgrzymkę z turystyką i w mijanych miejscowościach zbierają pieczątki do swoich turystycznych książeczek. Jak zaznacza ksiądz, takie połączenie turystyki z pielgrzymką wcale nie przeszkadza, bo Pan Bóg stworzył świat i przyrodę, którą możemy podziwiać i cieszyć się nią. To pierwsza kolarska odznaka pielgrzymia PTTK. Wśród tych, którzy stworzyli tę odznakę oraz jej regulamin, był ks. Grochowski, będący także koordynatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. - Ona się zaczęła 12 lat temu. Na wspólnym spotkaniu zarządu PTTK z delegacją Episkopatu Polski ktoś podzielił się pomysłem, aby zorganizować pielgrzymkę rowerową na Jasną Górę. Byłem w tym gremium jako kapelan oddziału siedleckiego PTTK. Zaproponowano mi, bym został jej koordynatorem. I tak od początku przewodniczę temu przedsięwzięciu - opowiada kapłan.

Ks. Jerzy Grochowski jest koordynatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę   Ks. Jerzy Grochowski jest koordynatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama