Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ratusz więcej niż jak nowy

Już w najbliższych dniach ruszają prace remontowe. Podpisano stosowne umowy.

Radosław Witkowski, prezydent Radomia, podpisał umowę z firmą Betonox Construction z Sopotu, która wygrała przetarg na remont ratusza, oferując cenę 10,5 mln zł.

- Ratusz, obok kamienicy Deskurów, to drugi obiekt w obrębie Miasta Kazimierzowskiego, który rewitalizujemy. Konsekwentnie zmieniamy Radom. Za kilkanaście miesięcy ratusz odzyska pełnię krasy. Będzie wyglądać zupełnie inaczej i na pewno będzie dostępny dla mieszkańców Radomia, a przede wszystkim będzie siedzibą dla kilku instytucji, które się tutaj przeniosą. Mam nadzieję, że miejskie inwestycje, czyli przebudowa kamienicy Deskurów oraz rewitalizacja ratusza będą impulsem na przykład dla organizacji pozarządowych oraz dla przedsiębiorców, którzy zechcą tu zainwestować i prowadzić swoją działalność ożywiając w ten sposób Miasto Kazimierzowskie - mówi prezydent Witkowski.

W gmachu ratusza, w którym do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe, będzie m.in. Biuro Rady Miejskiej, Wydziału Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej, filia Biura Obsługi Mieszkańca oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Firma Betonox Construction prowadzi remont znajdującej się w rynku, w pobliżu ratusza kamienicy Deskurów.

- Budynek ratusza to dla nas możliwość rozszerzenia prac przy wykorzystaniu jednego placu budowy. Uważamy, że roboty na tym obiekcie są mniej wymagające, jeśli chodzi o stronę techniczną niż w kamienicy Deskurów. Liczymy na to, że w terminie zawartym w umowie spotkamy się na zakończeniu tego zadania - mówi Wojciech Grzenia, prezes Betonox Construction.

Rewitalizacja ratusza ma się zakończyć w grudniu przyszłego roku.

Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1845-1848   Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1845-1848
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Neorenesansowy budynek ratusza został zbudowany w latach 1845-1848. Zaprojektował go Henryk Marconi. Był siedzibą władz miejskich do 1958 r. Od tamtego czasu aż do 2013 r. pozostawał siedzibą Archiwum Państwowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama