Dzięki solidnemu przygotowaniu radomska piesza pielgrzymka na Jasną Górę jest najbezpieczniejszą w kraju.
- Cieszy nas to, że od wielu lat na szlakach pielgrzymki na Jasną Górę z naszej diecezji nie było żadnego drogowego incydentu. To zasługa porządkowych, którzy przykładają się do swojej służby, ale też solidnego przygotowania przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, za co jesteśmy wdzięczni - mówi ks. Mirosław Kszczot, dyrektor XXXIX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.
Funkcja porządkowego nie polega tylko na umiejętności używania tarczy czy chorągiewki i gwizdka. - To najpierw porcja solidnej wiedzy teoretycznej o ruchu drogowym jako takim. Porządkowy ma zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom ruchu drogowego, pielgrzymom, napotykanym po drodze samochodom i innym uczestnikom ruchu drogowego. To odpowiedzialne zadanie. Ale to także funkcja, której powinni się podporządkować wszyscy uczestnicy ruchu. Porządkowy nie tylko pokazuje odpowiednimi gestami, co mają robić uczestnicy ruchu, ale ma prawo zwrócić uwagę ustnie. Porządkowi pokazują tarczą, jak mają się zachować nadjeżdżający do pielgrzymiej kolumny kierowcy. A ci powinni się podporządkować. Pielgrzymka ma już doświadczoną grupę porządkowych, którzy szkolili się w poprzednich latach. Są wciąż nowi, ale wracają także ci bardziej doświadczeni, bo szkolenie jest ważne 5 lat - mówi Łukasz Ziółek, egzaminator WORD, który w tym roku przeprowadził szkolenie i egzamin. Wzięło w nich udział około 80 osób z całej diecezji.
- Porządkowi z pielgrzymki to cenna pomoc dla parafii. Oni potem angażują się w regionalnych pielgrzymkach, pomagają przy procesjach i festynach. Są grupą doświadczonych osób i bardzo zaangażowanych - mówi ks. Kszczot i przypomina, że odbędzie się jeszcze jedno szkolenie dla porządkowych. Zorganizowane zostanie również przy kościele pw. Bożego Miłosierdzia (Radom-Jeżowa Wola) 3 sierpnia od 9.00.