Nowy numer 42/2020 Archiwum

"Księga Radomia" i Szlak Pamięci

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zaprasza na 9. odsłonę Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad".

Spotkania w poprzednich latach organizowane były w kwietniu.

- W tym roku wyjątkowo Ślad odbędzie się w sierpniu. Wtedy bowiem przypada 75. rocznica likwidacji radomskiego getta i zagłady niemal całej żydowskiej społeczności naszego miasta, stanowiącej w roku 1939 prawie 30 procent społeczności. Zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach, w Resursie, na Glinicach, na placu Stare Miasto, a także do zwiedzania Szlaku Pamięci Żydów Radomskich - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy.

Tegoroczny Ślad wyznaczają dwa zasadnicze punkty: otwarcie Szlaku Pamięci Żydów Radomskich "Ślad" oraz promocja wydawnictwa "Księga Radomia. Historia zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce".

Na ulicach Radomia można już zobaczyć tablice, które wchodzą w skład Szlaku Pamięci Żydów Radomskich "Ślad". W sumie na terenie miasta stanęło 11 tablic.

- Na tablicach zamieszczone są zdjęcia dawnych mieszkańców społeczności żydowskiej Radomia. Zdjęcia dostaliśmy od ich potomków, którzy teraz w większości mieszkają za granicą. Pod zdjęciami są opisy danych miejsc w trzech językach: po polsku, angielsku i hebrajsku. To tylko skrótowe informacje. Więcej będzie zamieszczone na specjalnej stronie internetowej: www.szlakpamieci.radom.pl - wyjaśnia R. Metzger.

Natomiast "Księga Radomia" jest zbiorem świadectw spisanych przez tych, którzy ocaleli, o tych, którzy zginęli. Pierwsze wydanie "Księgi" ukazało się w 1962 r. w USA w języku hebrajskim. Resursa wydaje ją wspólnie z Radomskim Towarzystwem Naukowym po raz pierwszy w Polsce i po polsku.

Program Śladu

3 sierpnia (czwartek)

18.00 - "Motywy żydowskie" - wystawa prac ks. Władysława Paciaka, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" (ul. Kopernika 1)

19.00 - "Dom, którego nie było" - spotkanie z dr. Łukaszem Krzyżanowskim, autorem książki o powojennych powrotach Żydów do Radomia (Resursa, Sala Kameralna)

4 sierpnia (piątek)

17.00 - "Ślad" - otwarcie wystawy o historii radomskich Żydów (Resursa); "Księga Radomia. Historia zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce" (Resursa)

21.00 - "Kwartet Beethovena" - spektakl Teatru Resursa o zagładzie małego getta w Radomiu, na podstawie opowiadania Waldemara Nowakowskiego z towarzyszeniem muzyki na żywo (Glinice, park im. Rózika, wejście od ul. Lubońskiego).

5 sierpnia (sobota)

18.00 - "Dom-Radom" - spotkanie z dawnymi żydowskimi mieszkańcami Radomia i ich potomkami, świadectwa radomskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (Resursa)

20.00 - uroczyste otwarcie Szlaku Pamięci Żydów Radomskich "Ślad" i koncert Niny Stiller "Jidysze Perł" (plac Stare Miasto)

21.30 - "Namiot Spotkania" - spotkanie przy muzyce, projekcje filmów o historii radomskich Żydów przygotowanych przez OKiSz "Resursa Obywatelska" (ogrody Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka", plac Stare Miasto), na specjały kuchni żydowskiej zaprasza restauracja "Panie/Panowie"

6 sierpnia (niedziela)

10.00 - "Tamte rytmy" - Nina Stiller zaprasza na warsztaty interpretacji żydowskich piosenek i ruchu scenicznego (Resursa, Sala Baletowa)

10.00 - "Początek Księgi…" - happening i zwiedzanie autokarem Szlaku Pamięci Żydów Radomskich "Ślad" z przewodnikiem (start na placu przy ul. Bożniczej)

12.00 - Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Chaima Kinclera, ostatniego przewodniczącego "Beit Radom" w Izraelu (cmentarz żydowski, ul. Towarowa 1), recital romskiego zespołu "Bahtale Manasha"

20.00 - "Klejnot w Koronie" - prezentacja o historii Żydów w Radomiu z towarzyszeniem muzyki na żywo (ul. Bóżniczna).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, natomiast na dwa konieczna jest wcześniejsza rezerwacja w Resursie od 1 do 3 sierpnia od 8.00 do 16.00, telefonicznie 048 362 42 63. Jest to:

- Zwiedzanie Szlaku Pamięci Żydów Radomskich "Ślad"

- Warsztaty taneczne z Niną Stiller 6 sierpnia w Resursie.

Partnerami Resursy podczas Śladu są: Radomskie Towarzystwo Naukowe, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", Archiwum Państwowe w Radomiu, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama