GN 3/2021 Archiwum

Trasa N-S połączy i przyspieszy

W rok od podpisania umowy ma powstać pierwszy odcinek trasy N-S (północ-południe). Za 3 lata przejazd przez Radom ma być bez porównania wygodniejszy i szybszy.

Jest zgoda na budowę trasy N-S na odcinku od ronda Mikołajczyka do ul. Żeromskiego. Wkrótce ma zostać rozpisany przetarg. Czas realizacji to 12 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Budowa trasy N-S to jedno z podstawowych zobowiązań, jakie przed wyborami podjął prezydent Radosław Witkowski. - Po kilkunastu miesiącach ciężkiej pracy udało się uzyskać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, budowy trasy N-S na odcinku od ronda Mikołajczyka do ul. Żeromskiego. To w tej chwili najważniejsza dla naszego miasta sprawa, bo to droga, która odkorkowuje Śródmieście, ale także droga, która pozwoli wprowadzić bezpieczniejsze i funkcjonalniejsze rozwiązania w obrębie Śródmieścia. Stanowi również istotny element realizacji inwestycji, którą będą prowadziły wodociągi miejskie w 2019 r., bo wtedy będą musiały rozkopać ul. 25 Czerwca - mówi R. Witkowski.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji otrzymał już pozwolenie na budowę pierwszego odcinka trasy. Prace ruszą zaraz po rozstrzygnięciu przetargu i potrwają do końca przyszłego roku.

Jednym z najważniejszych elementów będzie węzeł umożliwiający m.in. bezkolizyjny wjazd z ul. Beliny-Prażmowskiego na wiadukt w ciągu ul. Słowackiego, a także bezkolizyjny zjazd z wiaduktu w stronę dworców PKS i PKP. Zgodnie z projektem, na odcinku od ronda Mikołajczyka do węzła u zbiegu z ul. Słowackiego trasa N-S ma mieć dwie jezdnie, po dwa pasy w każdym kierunku. Na odcinku od ul. Słowackiego do ul. Żeromskiego trasa N-S będzie miała jedną jezdnię, która będzie biegła bezpośrednio obok torów kolejowych. Na całej długości drogi oraz na wiadukcie powstaną ciągi pieszo-rowerowe.

Równocześnie miasto przygotowuje się do budowy dwóch pozostałych odcinków trasy N-S. - Mamy już prawomocną decyzję środowiskową oraz projekt odcinka od ul. Młodzianowskiej do os. Południe i wkrótce wystąpimy o pozwolenie na budowę. Do planu inwestycyjnego został również wprowadzony odcinek od Żeromskiego do Kozienickiej. To umożliwia rozpoczęcie prac projektowych - wyjaśnia wiceprezydent Konrad Frysztak.

Prezydent Radosław Witkowski prezentuje plan przebiegu centralnej części trasy N-S   Prezydent Radosław Witkowski prezentuje plan przebiegu centralnej części trasy N-S
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama