Nowy numer 45/2018 Archiwum

Pozytywnie się nakręcają

W programie wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło–Życie 13. dnia przewidziany jest dzień wspólnoty. Wtedy wszystkie oazy zjeżdżają się w jedno miejsce i cieszą się z radosnego spotkania.

W sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej odbył się dzień wspólnoty oazowiczów, którzy byli na II turnusie wakacyjnych rekolekcji. Uczestniczyło w nim 400 osób, które swoje oazy przeżywały w Kałkowie, Zarzęcinie, Dąbrówce, Skarżysku-Kamiennej, Mariówce, Pionkach i Spale. – Dzień wspólnoty to czas radosnego spotkania. Oazowicze mogą tu zobaczyć, że w Ruchu Światło–Życie jest dużo osób, że jest on nośny, że nie są sami. Jedni drugich pozytywnie nakręcają. Chodzi nam o wzbudzenie ducha wspólnoty, byśmy przekonali się, że nie tylko my w tym czasie uczestniczymy w rekolekcjach, ale jesteśmy związani z całym Ruchem i jego duchowością – mówi neoprezbiter ks. Krzysztof Kołtunowicz, który z kolegą z roku ks. Pawłem Męciną byli moderatorami na I stopniu oazy w Kałkowie.

– Gdy ks. Grzegorz Lipiec, diecezjalny moderator, zaproponował nam, byśmy wzięli oazę, nie od razu się zgodziliśmy. Mieliśmy obawy, bo te rekolekcje trzeba prowadzić i w sensie duchowym, i organizacyjnym. Ale mieliśmy świetną kadrę animatorów, którzy byli dla nas podporą. Z Bożą pomocą daliśmy radę – dodaje. Dzień wspólnoty rozpoczął się od zawiązania wspólnoty. Wszystkich przywitał ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. Mówił o mocy Ducha Świętego, który ożywia nasze działania, o tym, że Duch Święty przenika nas i jeżeli będziemy słuchać Jego natchnień, On będzie nas prowadził przez życie. Podczas Godziny Świadectw i Odpowiedzialności oazowicze mówili o tym, jak przeżywali rekolekcje i jak Pan Bóg działa w ich życiu. Był czas na podpisanie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, czyli dobrowolnej abstynencji od alkoholu na rok albo do końca życia w intencji jakieś osoby uzależnionej lub w intencji trzeźwości narodu. Na zakończenie wszyscy spotkali się na agapie. Moderatorzy, animatorzy i uczestnicy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami z przeżytych rekolekcji. Amelia Warchoł na oazie była drugi raz. – Tam jest fajne to, że każdy jest miły i nie obraża innych. Najbardziej podoba mi się przyrządzanie śniadań i kolacji, bo wtedy pomaga się ludziom – mówi.

Julia Dymarek jest animatorką. – Oaza przede wszystkim daje mi radość ducha, której nie mogę osiągnąć w życiu codziennym. Jako animatorka otrzymuję wiele uśmiechu i troski od dzieci, a tego nie da się uzyskać nigdzie indziej. Ale staram się też dużo dać im od siebie. Ja czuję się tu jak w domu i wiem, że jest to moje miejsce – przyznaje. Kacper Piotrowski-Stajniak, kleryk III roku, i Filip Kochanowski, kleryk II roku, byli na oazie w Pionkach. – Mieliśmy tam przede wszystkim swoją grupę, ale byliśmy też odpowiedzialni za przygotowanie Mszy św. i szkołę liturgiczną, gdzie uczyliśmy liturgii zarówno od strony przeżywania, śpiewów, jak i pisania modlitwy powszechnej – wyjaśnia Kacper. – Nigdy nie widziałem dzieci tak uduchowionych. Jestem zadowolony, że razem z nimi mogłem pogłębiać swoją wiarę i też im w tym pomagać – dodaje Filip.

Ks. Marcin Przytuła jest wikariuszem w parafii Libiszów, a był moderatorem na oazie w Zarzęcinie. – To jest piękna posługa odpowiedzialności za wszystko i wszystkich. Taka służba daje przede wszystkim wielką radość. Jestem z młodymi, mogę z nimi modlić się, pracować i spędzać czas. Jako ksiądz drugi raz byłem na oazie, wcześniej jeździłem jako kleryk i diakon. W oazie wspaniałe jest przede wszystkim to, że jest dużo pięknej młodzieży, która zwykłego księdza podnosi do góry swoją wiarą i swoją radością z tego, że służy Chrystusowi – powiedział.

Wszyscy oazowicze, którzy w te wakacje przeżywali swoje rekolekcje, a także ministranci i scholanki spotkają się w Skarżysku-Kamiennej u Matki Bożej Miłosierdzia 2 września. Wtedy odbędzie się Pielgrzymka Ruchu Światło–Życie i Liturgicznej Służby Ołtarza.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy