Nowy numer 46/2018 Archiwum

Letni kurs historii Polski

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza 15 sierpnia na piknik artystyczny o tematyce historycznej.

Impreza pt. "Letni kurs historii Polski. Jak z obrazów Kossaka" rozpocznie się w południe i potrwa do 17.00.

- W Święto Wojska Polskiego Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na piknik artystyczny o tematyce historycznej. Jego fabułą będą tematy płócien Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków. Na terenie wybranych obiektów Muzeum Wsi Radomskiej rozgrywać się będą scenki rodzajowe nawiązujące do konkretnych dzieł malarskich autorstwa Kossaków. Scenki z udziałem aktorek, aktorów i grup rekonstrukcji historycznej osadzone będą w realiach kilku epok historycznych - od okresu powstań narodowych w XIX wieku, po wojnę polsko-bolszewicką. Towarzyszyć im będą muzyka i pieśni z epoki oraz fachowy komentarz lektorski - informują organizatorzy.

Inscenizacje stanowić będą temat do pleneru artystycznego i fotograficznego w ramach corocznego konkursu na najlepsze dzieło utrzymane w konwencji malarstwa Kossaków. Konkurs rozegrany zostanie w kilku kategoriach wiekowych, a dla młodych amatorów malarstwa zorganizowane zostaną warsztaty rysunku historycznego, w tym podstawy rysunku jednego z ulubionych tematów obrazów Kossaków, jakim był koń.

Punktem kulminacyjnym pikniku będzie widowisko plenerowe pt. "Przybyli ułani pod okienko..." z udziałem grup rekonstrukcyjnych ułanów i piechurów. Udział wezmą: 13 Pułk Ułanów Wileńskich z Kielc, Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej - 51 Pułk Strzelców Kresowych z Iłży, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Kozienice, 4 Pułk Piechoty Legionów z Kielc, 1 Pułk Piechoty Legionów z Radomia, 11 Pułk Ułanów Legionowych z Radomia. Scenariusz widowiska nawiązuje do opowieści kawaleryjskich Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego i Michała Brzęka-Osińskiego, kawalerzystów legendarnej "Siódemki Beliny", czyli protoplastów odrodzonej jazdy polskiej, walczących w szeregach Legionów Polskich w okresie I wojny światowej. Sceny rodzajowe i batalistyczne przeplatane będą epizodami z udziałem aktorów śpiewających znane piosenki z epoki, jak chociażby tytułowa "Przybyli ułani pod okienko". Piknik zakończą występ zespołu ludowego i wspólne śpiewanie piosenek kawaleryjskich i legionowych.

"Gość Niedzielny" jest partonem medialnym pikniku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy