Nowy numer 46/2018 Archiwum

We fredrowskich Rudkach

Spotkania z polskimi rodzinami dostarczyły im wielu wzruszeń.

Wierni z parafii pw. Świętego Krzyża w Kozienicach udali się z wizytą do Rudek na Ukrainie, gdzie swoją posiadłość miał Aleksander Fredro. Inicjatorem wyjazdu był ks. Michał Machnio, kapłan pochodzący z diecezji radomskiej, który od roku pracuje w sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej. Pielgrzymi z Kozienic częściowo zostali zakwaterowani w domach u rodzin o polskich korzeniach. – Spotkania przyniosły wiele wzruszeń i tęsknot za ojczyzną, która po różnych perypetiach dziejowych zmieniła granice. W żyłach ludzi płynie jednak polska krew – mówi ks. Łukasz Pyszczek, wikariusz w kozienickiej parafii.

W Rudkach pielgrzymi zwiedzili kompleks pałacowy Fredrów oraz pomodlili się przy grobie pisarza, który znajduje się w podziemiach rudeckiej świątyni. Jeden dzień przeznaczyli na zwiedzanie Lwowa. Zobaczyli m.in. katedrę i kaplicę ślubów Jana Kazimierza, pomnik Adama Mickiewicza, cmentarz Łyczakowski i cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie modlili się za tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. – Wieczorem zaś odbył się uroczysty bankiet z tradycyjną ukraińską muzyką i regionalnymi potrawami. Wielką wdzięczność za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu składamy ks. Michałowi i ks. Jerzemu Wasyłence, proboszczowi w Rudkach – mówi ks. Łukasz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy