Nowy numer 2/2021 Archiwum

Więzi tworzą się momentalnie

Większość z nich mieszka w bezpośredniej bliskości granicy z Rosją i tak zwaną Ługańską Republiką Ludową, która od 3 lat jest linią frontu.

Na zaproszenie parafii pw. św. Mikołaja i Stowarzyszenia „Jedlnia” wakacje spędziło w Jedlni 22 Ukraińców z obwodu ługańskiego w powiecie starobielskim – 17 dzieci i opiekujących się nimi 5 dorosłych. – Byłem tam i widziałem warunki, w których żyją. To najbiedniejsza część Ukrainy i najbardziej odległa od Polski. W prostej linii jest to od nas około 1600 km. Jechali tu 2 dni, 6 godzin stali na granicy. Tereny, na których mieszkają, są blisko linii frontu. Zależy nam, żeby poznali Polskę – mówi Wojciech Pestka, prezes Stowarzyszenia „Jedlnia”, inicjator przyjazdu dzieci do Polski.

Goście z Ukrainy nie doświadczyli na własnej skórze wojny, ale przez ich miejscowości przetoczyła się fala uciekinierów. Wiktor, opiekun grupy, opowiada, że kiedy rozpoczęły się próby oderwania Ługańska od Ukrainy, ludzie nie bardzo wiedzieli, co robić. Dopóki nie zaczęły się bombardowania, nikt nie opuszczał domu. Po zbombardowaniu miasta zaczęli uciekać. 8 rodzin z dziećmi zamieszkało w jego domu. Na ten czas on go opuścił. Przeniósł się do namiotu.

Ukraińcy zamieszkali u polskich rodzin. Ze swoimi rówieśnikami integrowali się przy ognisku. Zwiedzili Radom, Warszawę. Byli w Kozienicach na basenie i spacerowali po Puszczy Kozienickiej. Wystąpili też na scenie podczas dożynek. Cały czas towarzyszyli im młodzi z Jedlni.

Gościom w Polsce bardzo się podobało. Dziękowali za życzliwe przyjęcie i okazaną im troskę. – Bardzo dziękujemy proboszczowi ks. Januszowi Smerdzie, parafianom i panu Wojciechowi za to, że nas zaprosili. Pierwszy raz jesteśmy w Polsce. Dla nas to ogromne przeżycie, wiele wrażeń. Jesteśmy zachwyceni! Nie ma barier językowych. Między dziećmi momentalnie tworzą się więzi. To jest dobra prognoza na przyszłość – mówi pan Wiktor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama