Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Wesele" w diecezji radomskiej

Już jutro, 2 września, odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. W wielu miejscowościach władze i mieszkańcy czytać będą "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

"Wesele" to dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Wyspiańskiego. Powstał na kanwie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Dotychczas został przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 jego wydań.

W Radomiu wydarzenie odbędzie się na placu przed pomnikiem Jana Kochanowskiego. Początek o 11.00. Pierwszy akt dramatu zaprezentują radomianie, przedstawiciele różnych grup zawodowych. Udział w akcji wezmą między innymi: prezydent, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk twórczych i przedsiębiorcy.

W Kozienicach Filia nr 8 Biblioteki Publicznej "Mediateka" zaprasza od 10.00 do "Małpiego gaju".

Z kolei w Pionkach dramat Wyspiańskiego będzie czytany od 10.00 na pl. Konstytucji 3 Maja. W rolach głównych - znane osobistości miasta. Wszyscy wystąpią w strojach z epoki.

Biblioteka Publiczna w Przysusze zaprasza wszystkich mieszkańców gminy i miasta do wspólnego czytania. - Podobnie jak w poprzednich latach, wykorzystamy ławeczkę z Oskarem Kolbergiem. Zapraszamy na pl. Kolberga na 11.00 - zachęcają organizatorzy.

W Opocznie Narodowe Czytanie odbędzie się w dwóch miejscach. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Opoczyńskim Klubem Literackim "Nad Wąglanką" zapraszają do siedziby MBP. Tam od 12.00 fragmenty "Wesela" będzie można usłyszeć w interpretacji posłanki Doroty Rutkowskiej, burmistrza Rafała Kądzieli, Tomasza Łuczkowskiego, sekretarza Opoczna, starosty Józefa Roga, Marii Barbary Chomicz, przewodniczącej Rady Powiatu, oraz wszystkich tych, którzy tego dnia będą chcieli włączyć się w akcję. Z kolei I Liceum Ogólnokształcące we współpracy z Miejskim Domem Kultury zaprasza od 10.00 do 12.30 na patio MDK, gdzie utwór będą czytać przedstawiciele władz lokalnych, Uniwersytetu III Wieku oraz nauczyciele i uczniowie I LO.

W Skarżysku-Kamiennej Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka czytanie fragmentów "Wesela" organizuje od 12.00 w czytelni filii biblioteki przy ul. Towarowej.

Narodowe Czytanie w Starachowicach odbędzie się na placu pod Skałkami od 15.00 do 17.00. W programie: odczytanie listu prezydenta Andrzeja Dudy, występ zespołu wokalno-muzycznego Szmelc Paka oraz Dziecięcego Zespołu Ludowego "Kukułeczka”. Czytać "Wesele" będą władze samorządowe oraz przedstawiciele miejskich instytucji kultury i oświaty.

W Zwoleniu samorządowcy, bibliotekarze, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy będą czytać dramat Wyspiańskiego w parku przy pl. Kochanowskiego od 10.00 do 12.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama