Nowy numer 28/2018 Archiwum

Dożynki i turniej sołectw

Rozpoczęło się, jak obyczaj każe, po Bożemu – od Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne zbiory w parafialnym kościele pw. św.św. Piotra i Andrzeja.

Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. kan. Grzegorz Wójcik. Dziękował rolnikom za ich pracę, która służy dobru całej społeczności, przedstawicielom sołectw – za przygotowanie wieńców dożynkowych, przedstawicielom władz parlamentarnych, wojewódzkich, powiatowych i samorządowych – za to, że w tak ważnej chwili jak święto plonów uczestniczą z rolnikami we wspólnej modlitwie.

Po uroczystościach w kościele korowód z dożynkowymi wieńcami, prowadzony przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej, przeszedł do Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Imprezę otworzył wójt gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz. – Biorąc chleb do ręki, musimy mieć świadomość, że zanim został upieczony w piekarni, wcześniej musiało się urodzić zboże. Dziękujemy Panu Bogu i Matce Najświętszej za to, że mamy rolników, dzięki którym jest to zboże – powiedział.

Po części oficjalnej rozpoczęły się obrzędy dożynkowe, a na scenie zaprezentowały się m.in. zespoły śpiewacze. Z dożynkami tradycyjnie połączony był Turniej Sołectw Gminy Jedlińsk. W tym roku odbywał się po raz 12. Wzięło w nim udział 9 zespołów. Sołectwa przygotowały stoiska, na których wystawione były smakowitości przygotowane przez gospodynie – od ciast poprzez racuchy, pierogi i wędliny. Było też sporo atrakcji dla najmłodszych. I choć deszcz trochę skomplikował scenariusz, to humory dopisywały. Każdy znalazł coś dla siebie i nikt nie był głodny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma