Nowy numer 3/2021 Archiwum

Forum i nieziemskie granie

Apel Młodych w Radomiu organizowany jest już po raz 6. W tym roku będzie miał szczególny charakter - poprzedzi go Forum Młodych. Zapisy do 11 września.

- Forum Młodych organizujemy po raz pierwszy. W diecezji jeszcze nie odbyło się takie, które skupiałoby tylko młodzież. Naszym założeniem było zaproszenie młodych z całej diecezji, aby mogli wymienić się doświadczeniami. Chodzi nam po prostu o to, żeby młodzież uczyła się od siebie nawzajem tego, co może zrobić w parafii. Nie chcemy tworzyć nowej wspólnoty, nowych struktur, tylko zmotywować młodych, dać im narzędzia do pracy w parafii, tam gdzie są na co dzień - mówi Otylia Brendel, rzecznik forum.

Na forum zostały zaproszone po dwie osoby z każdej parafii. - Nie chodziło o to, aby zapraszać osoby z konkretnych wspólnot, ponieważ chcieliśmy zaangażować młodzież po prostu z parafii. Decyzją proboszcza było, jaką młodzież wydeleguje na forum. Zaznaczyliśmy, że jeżeli w parafii jest więcej niż jedna wspólnota, to byłoby wskazane, żeby to były osoby z różnych wspólnot, ale nie było to konieczne, bo wiemy, że są parafie, w których nie ma wspólnot. Tym bardziej zapraszamy je na forum, bo może ono przyczyni się do powstania jakiejś wspólnoty i zmotywuje młodzież do pracy w parafii - dodaje Otylia.

Forum Młodych rozpocznie się w piątek 15 września o godz. 20 w parafii pw. św. Stefana na Idalinie. Odbędzie się tam Wieczór Uwielbienia, który poprowadzą Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea", Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre" i Wspólnota Świętego Dobrego Łotra.

Dzień później, 16 września, młodzi spotkają się w Liceum Katolickim księży filipinów. O godz. 8 Mszy św. przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik. Po liturgii będzie czas na prezentację 14 wspólnot. O godz. 10 przedstawiciele trzech parafii opowiedzą, jak wygląda u nich duszpasterstwo młodzieży. Jak poinformowała Klaudia Kołodziejczyk ze sztabu przygotowawczego forum, zaprezentują się parafie w Wierzbicy, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach i Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. Szczególnym gościem będzie ks. Emil Parafiniuk z Krajowego Biura Organizacji ŚDM, który będzie księżom i młodym przekazywał najświeższe informacje z przygotowań do ŚDM w Panamie.

W forum wezmą też udział przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń działających w naszej diecezji, m.in.: oazy, ministrantów, KSM, harcerzy, Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka", pedagogów ulicy, wspólnot charyzmatycznych i neokatechumenalnych, katechetów. Poprowadzą oni warsztaty dla młodzieży. Po ich zakończeniu uczestnicy forum przejdą od kościoła księży filipinów na pl. Corazziego. - Zrobimy raban, żeby wszyscy nas zobaczyli. Przed Urzędem Miejskim będą Targi Wspólnot. Każda z nich będzie miała swoje miejsce, żeby się zaprezentować i zaprosić innych do współpracy - mówi Bartosz Sałaj ze sztabu przygotowawczego forum.

Apel Młodych rozpocznie się o godz. 18 koncertem "Nieziemskie Granie", podczas którego wystąpią Młodzi z Winkiem. Poprzedzi go od 16. 45 koncert Siewców Lednicy.

W trakcie koncertu w Parku im. Tadeusza Kościuszki zaaranżowana zostanie strefa modlitwy i pojednania - miejsce na spowiedź, rozmowę z księżmi i modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Adorację w czasie apelu poprowadzą s. Julia Dubowska, świadek cudu eucharystycznego w Sokółce, i ks. Jakub Bartczak, raper.

Do udziału w apelu zaprasza bp Tomasik: - Spotkanie młodzieży z naszej diecezji na radomskim deptaku stało się już tradycją. Prosta formuła, w której jest czas na świadectwa, zabawę, pieśni uwielbienia i modlitwę, została przyjęta przez młodzież i duszpasterzy. Każdego roku zaskakuje przejmująca cisza, która zapada w chwili adoracji Najświętszego Sakramentu. Zapraszam wszystkich młodych oraz ich duszpasterzy i katechetów na kolejny Apel Młodych. Mam nadzieję, że spotkanie będzie wielkim świętem młodzieży oraz czasem wspólnej modlitwy i refleksji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama