Nowy numer 4/2021 Archiwum

Ojciec papieża

W kościele w Jedlińsku został wystawiony spektakl słowno-muzyczny poświęcony pamięci Karola Wojtyły seniora.

Stronę muzyczną zapewnił radomski organista Robert Grudzień. W spektaklu wystąpił aktor Maciej Zakościelny. Autorką scenariusza była dziennikarka Anna Drela.

- "Ojciec Ojca Świętego Jana Pawła II. Modlitwa, która dotyka Ojczyzny" to spektakl pokazujący Karola Wojtyłę seniora jako rodzica, który miał wielki wpływ na ukształtowanie osobowości syna, późniejszego papieża św. Jana Pawła II. Monodram to także traktat o wychowaniu domowym w szacunku dla polskiej tradycji i kultury oraz modelowych relacjach ojca i syna. Scenariusz autorstwa Anny Dreli ukazuje dojrzałego wewnętrznie człowieka, żyjącego wiarą, oddanego rodzinie i szanującego ciężką, uczciwą pracę - opowiada Kamila Wrzesińska z zespołu promocji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Radom-Orońsko 2017".

- Sądzę, że to jest piękny tekst o rodzinie. Od 14 miesięcy sam jestem ojcem i to też pomaga mi w interpretacji - powiedział po koncercie M. Zakościelny.

Postać K. Wojtyły seniora ukazana została na tle przełomowych wydarzeń historycznych tamtych czasów, m.in. odzyskania przez Polskę niepodległości, wojen światowych XX wieku czy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r.

- Od wielu lat promujemy podczas koncertów wielki autorytet moralny - Jana Pawła II. W tym czasie nie tylko wczytujemy się w poezję, homilie i encykliki papieża Polaka, ale także sięgamy głębiej, poznając jego rodziców - wyjaśnia R. Grudzień, znany muzyk, kompozytor, a także twórca koncertów artystyczno-edukacyjnych.

Spektakl to nie tylko monodram, ale także niepowtarzalna oprawa muzyczna, która tradycyjnie jest dziełem R. Grudnia, solisty Filharmonii Lubelskiej, pomysłodawcy koncertu. Partie wokalne wykonał rewelacyjny tenor Jakub Gąska, solista Teatru Muzycznego w Lublinie. Koncertu wysłuchało ponad tysiąc osób. Kościół był wypełniony po brzegi, a niektórzy nie zmieścili się w świątyni i słuchali słowa i muzyki na zewnątrz - mówi K. Wrzesińska.

Koncert zorganizowali: wójt gminy Jedlińsk, Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, parafia pw. św.św. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku oraz Fundacja im. Mikołaja z Radomia. Partnerem koncertu była Szkoła Muzyczna ZDZ Radom. Impreza odbyła się w ramach XXX MFMOiK "Radom-Orońsko 2017".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama