Nowy numer 2/2021 Archiwum

Siła naszego katolicyzmu

Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, obchodziło 10. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej.

Z tej okazji dziękczynnej Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczyli biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński. Kustosz ks. kan. Zbigniew Stanios powitał obecnych w świątyni i odczytał list od pierwszego kustosza i budowniczego sanktuarium – ks. prał. Czesława Wali. Ze względu na stan zdrowia kapłan nie mógł uczestniczyć w uroczystościach. W homilii abp Depo podkreślał, że Maryja jest siłą katolicyzmu na ziemi polskiej. W mocnych słowach nawiązał do wystawy w Domu Europejskiej Historii w Brukseli, którą określił jako skandaliczną.

Marksizm został tam przedstawiony jako wyzwolicielski, płomienny ruch protestu wobec zła. Zabrakło jakiegokolwiek odniesienia do osoby św. Jana Pawła II. – A już ogromnym kłamstwem i skandalem jest pokazanie encykliki Pawła VI o przekazywaniu i ochronie życia ludzkiego – „Humanae vitae” z 1968 roku – na tle potwornych szczypiec do dokonywania aborcji z przesłaniem, że to Kościół katolicki odpowiada za cierpienia milionów kobiet. Za to Hitler występuje wielokrotnie na tej wystawie, ale oskarżony jest nazizm, a nie Niemcy. I nikt nie reaguje na te kłamstwa – mówił.

Sanktuarium powstało jako wotum dziękczynne za ocalenie narodu polskiego od ateizmu. Obraz Matki Bożej podarował ks. Eugeniusz Makulski 21 maja 1983 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama