W radomskim Wyższym Seminarium Duchownym alumni I roku rozpoczęli kurs wstępny, przygotowujący do studiów i formacji do kapłaństwa.
Już zamieszkali w seminarium. Jest ich 22. Liczba, która lokuje radomski dom studiów i formacji do kapłaństwa na 3. miejscu w Polsce pod względem liczby rozpoczynających. Nieznacznie więcej mają tylko Warszawa i Katowice.
- Jest dobrze. Jest radość. Poznajemy się, integrujemy. Uczymy się także gmachu, naszego nowego domu. Starsi alumni pokazywali nam ten duży gmach: gdzie są aule, gdzie sala gimnastyczna i gdzie serce, czyli kaplica - mówią Michał Starnawski z parafii pw. MB Królowej Świata (ks. filipini) i Mateusz Śliwiński z parafii pw. Chrystusa Króla na os. Gołębiów I.
Obaj są mieszkańcami Radomia, a to miasto rok temu, pierwszy raz od wielu lat nie miało żadnego kleryka, który wstępował do seminarium.
Obaj czekają także na wykłady. - Ks. Paweł Gogacz zainteresował nas studiowaniem filozofii, bo to będzie pierwszy etap, ale czekamy również na inne zajęcia, np. z dziedzin przybliżających Biblię - mówią najmłodsi alumni.
Nowy rok to także nowi wychowawcy. Kurs wstępny, a więc połowa września, to czas, gdy najmłodsi alumni, rozpoczynający życie w seminarium, wchodzą w dom formacji.
W tym roku w ten nowy etap wprowadza ich nowy ojciec duchowny. Ks. Grzegorz Lipiec był do tej pory diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie. - Dla mnie to również kurs wstępny. Rozpoczynam pracę jako ojciec duchowny. Staram się z najmłodszymi alumnami budować wspólnotę, która wejdzie do szerszej społeczności seminarium. Integrujemy się. Ważnym czynnikiem jest tu modlitwa i poznawanie seminarium. Po pierwszych dniach wejdziemy w dni rekolekcji ignacjańskich, głębokie duchowe przygotowanie do formacji kapłańskiej - mówi.
Zespół wychowawców zasili nowy prefekt, czyli wychowawca. Będzie nim ks. Sławomir Czajka.
- Ks. biskup powierzył mi to zadanie. Prefekt, obok formacji duchowej, ma dbać o formację ludzką przyszłych kapłanów. To dla mnie nowe doświadczenie. Będę starał się towarzyszyć alumnom w formacji - mówi ks. Czajka.
Nowy prefekt jest biblistą. Pierwszy etap studiów odbył w Jerozolimie na Studium Biblicum Franciscanum. Doktorat, który uwieńczy w nadchodzących miesiącach, przygotował w Rzymie na Potificia Università Antonianum.
Centrum każdego dnia stanowi Msza św. Drugiego dnia kursu wstępnego Eucharystii przewodniczył rektor ks. Jarosław Wojtkun.
- Dni, w których wchodzicie w życie seminarium, wyznaczają dwie odsłony: pierwsza, integracyjna i druga, rekolekcyjna. Życzę wam, byście cały ten czas umieli złączyć i powiązać ze słowami Psalmu 36, który jest antyfoną Mszału na dziś: „Jak cenna jest Twoja łaska, Boże”. Jak cenna jest łaska powołania - powiedział rektor.
Oczekiwanie na obiad. Wspólne posiłki to także okazja do integracji i wzajemnego poznania
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość