Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pamięć o nich zapisana na Golgocie

Spotkanie pracowników oświaty, na które zaprosiło Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców, wpisało się w 10. rocznicę koronacji obrazu MB Bolesnej w sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie.

- Tak zainaugurowaliśmy rok spotkań formacyjnych, ale także rok pracy w szkole. Jako grupa zawodowa pielgrzymujemy do różnych sanktuariów naszej diecezji. W spotkaniu udział wzięło około 40 osób. Wysłuchaliśmy konferencji bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, który - kierując do nas słowo - skupiał się wokół rocznicy objawień fatimskich - powiedział ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców, sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Nauczyciele i wychowawcy oraz pracownicy placówek oświatowych uczestniczyli również w rocznicowej Mszy św. Swoją radość z obecności pedagogów w sanktuarium w Kałkowie-Godowie wyraził także bp Tuszyński. - Bardzo się cieszę, że razem świętowaliśmy 10 lat koronacji Matki Bożej. Dla nauczycieli wielkim odkryciem była ich kaplica na Golgocie. Są tam upamiętnieni pedagodzy, którzy oddali swoje serce, siły i dar edukacji dla młodego pokolenia. Zachęcamy, żeby do tego miejsca nauczyciele zaglądali. To przywołuje pamięć o tych wielkich edukatorach - powiedział biskup.

Z bp. Piotrem Turzyńskim nauczyciele i wychowawcy w sanktuarium Matki Bożej w Kałkowie-Godowie   Z bp. Piotrem Turzyńskim nauczyciele i wychowawcy w sanktuarium Matki Bożej w Kałkowie-Godowie
ks. Wojciech Wojtyła

Golgota to monumentalna budowla z kamienia na terenie sanktuarium. Jej groty są tak zagospodarowane, że przywołują pamięć historyczną wydarzeń z kraju.

Wanda Balcerzak jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Polskich Nauczycieli przy opactwie cystersów w Wąchocku. To ona opowiadała grupie nauczycieli o tych pracownikach oświaty, którzy tracili życie za wykonywanie zawodu. - Co roku tu przybywamy, oddając cześć tym nauczycielom i dyrektorem szkół - kiedyś to byli kierownicy szkół. Oni ginęli w różny sposób i w różnych miejscach: w łagrach, obozach koncentracyjnych i w lesie, gdzie walczyli, i w domach też ich zabijano. Oddajemy im cześć, dziękując jednocześnie za to, że oddali życie, abyśmy my lepiej żyli. My, nauczyciele, staramy się o nich pamiętać również w taki sposób, że prosimy innych nauczycieli, żeby o tym mówili w szkołach, przybliżali sylwetki tych, którzy zgięli w imię oświaty. Wielu z tych pedagogów jest patronami placówek oświatowych - mówiła W. Balcerzak.

Obecnie to miejsce na Golgocie upamiętnia nauczycieli z powiatu iłżeckiego, ale w planach stowarzyszenia jest, aby obok już istniejących tam tabliczek z nazwiskami pojawiły się nowe, a na nich nazwiska osób z całego regionu świętokrzyskiego. - Tabliczki upamiętniają tych, którzy walczyli także w imię Boga, walczyli z wiarą, ze słowami: "Bóg i ojczyzna, i wiedza". Wiele osób zostało zamordowanych również po wojnie. To szczególnie ci, którzy należeli do AK, a wielu było takich nauczycieli. Można by długo mówić na ten temat. My, nauczyciele, staramy się, żeby pamiętać, dziękować Bogu za nich, za to, że walczyli, za to, że mamy teraz wolność, między innymi dzięki tym nauczycielom. A należy pamiętać, że była to grupa najbardziej prześladowana - dodaje pani prezes.

Jako ciekawostkę podaje informację, że już w październiku 1939 roku na terenie dawnego przedwojennego województwa kieleckiego pracę podjęło około 4 tys. nauczycieli. Pracę z uczniami organizowali w sposób tajny.

Obecni w sanktuarium wysłuchali katechezy, którą wygłosił bp Piotr Turzyński   Obecni w sanktuarium wysłuchali katechezy, którą wygłosił bp Piotr Turzyński
ks. Wojciech Wojtyła

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy