Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowi klerycy, nowi wychowawcy

Razem z 22 alumnami I roku studiów i formacji pracę w WSD rozpoczęli ojciec duchowny i prefekt.

Liczba kleryków, którzy wstąpili do naszego seminarium, lokuje radomski dom studiów i formacji do kapłaństwa na 3. miejscu w Polsce pod względem liczby rozpoczynających. Nieznacznie więcej mają tylko Warszawa i Katowice. – Jest dobrze, jest radość. Poznajemy się, integrujemy. Uczymy się także gmachu, naszego nowego domu, pokazali go nam starsi alumni: gdzie są aule, gdzie sala gimnastyczna i gdzie serce, czyli kaplica – mówią Michał Starnawski z parafii pw. MB Królowej Świata (księża filipini) i Mateusz Śliwiński z parafii pw. Chrystusa Króla na os. Gołębiów I.

Nowy rok to także nowi wychowawcy. Ks. Grzegorz Lipiec był do tej pory diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło–Życie. Rozpoczyna pracę jako ojciec duchowny. – Dla mnie to również kurs wstępny. Staram się z najmłodszymi alumnami budować wspólnotę, która wejdzie do szerszej społeczności seminarium. Integrujemy się. Ważnymi czynnikami są tu modlitwa i poznawanie seminarium. Po pierwszych dniach wejdziemy w dni rekolekcji ignacjańskich, głębokie duchowe przygotowanie do formacji kapłańskiej – mówi.

Zespół wychowawców zasili również nowy prefekt, czyli wychowawca. – Ksiądz biskup powierzył mi to zadanie. Prefekt, obok formacji duchowej, ma dbać o formację ludzką przyszłych kapłanów. To dla mnie nowe doświadczenie. Będę starał się towarzyszyć alumnom w formacji – mówi ks. Sławomir Czajka. Nowy prefekt jest biblistą. Pierwszy etap studiów odbył w Jerozolimie na Studium Biblicum Franciscanum. Doktorat, który uwieńczy w nadchodzących miesiącach, przygotował w Rzymie na Pontificia Università Antonianum.

– Dni, w których wchodzicie w życie seminarium, wyznaczają dwie odsłony: pierwsza – integracyjna i druga – rekolekcyjna. Życzę wam, byście cały ten czas umieli złączyć i powiązać ze słowami Psalmu 36: „Jak cenna jest Twoja łaska, Boże”. Jak cenna jest łaska powołania – mówił „pierwszakom” rektor ks. Jarosław Wojtkun.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama