Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Radomski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI
  • Patronaty

Najnowsze Wydania

  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
  • Gość Extra 1/2026 (15)
    Gość Extra 1/2026 (15) Dokument:(9623575,Idą za nim tłumy)
  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
radom.gosc.pl → Wiadomości z diecezji radomskiej → Przerażająco łatwy dostęp do alkoholu

Przerażająco łatwy dostęp do alkoholu przejdź do galerii

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych powinno przypadać co najmniej 1000 osób. Średnia dla całej Polski to 273 osoby.

Podczas kongresu do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego uroczyście wprowadzono relikwie bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej i apostoła trzeźwości  
Podczas kongresu do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego uroczyście wprowadzono relikwie bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej i apostoła trzeźwości
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

O problemie uzależnień i łatwej dostępności alkoholu debatowano w Radomiu podczas Diecezjalnego Kongresu Trzeźwości.

- Gdy słyszę o problemie nadużywania alkoholu przez nieletnich, protestuję, bo chodzi w ogóle o używanie alkoholu i wszelkich używek przez osoby przed ukończeniem 18. roku życia - mówił psycholog ks. Marek Dziewiecki, jak sam zaznaczył, od 30 lat zaangażowany w walkę o wolność od uzależnień.

W radomskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego (os. Jeżowa Wola), gdzie od dwóch lat działa Ośrodek Trzeźwości Diecezji Radomskiej, odbył się Diecezjalny Kongres Trzeźwości. Spotkanie było pokłosiem Narodowego Kongresu Trzeźwości, który dopiero co zakończył się w Warszawie. Jego animatorem i organizatorem był bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

- Ksiądz biskup nie tylko mówi o trzeźwości, ale jest także abstynentem, a więc nie tylko uczy, ale też daje świadectwo, za które dziękujemy. Abstynencja ma kilka wymiarów. Ten na 100 proc. to sytuacja, gdy ktoś nie pije. 200 proc. - gdy ktoś nie pije i nie pozwala pić innym. A 300 proc. to osoba, która nie pije, nie częstuje i nie kupuje alkoholu, a gdy nie pozwala pić innym, a ci niestety piją, ma z tego powodu kaca - mówił w słowie powitania ks. Mirosław Kszczot, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, a zarazem proboszcz radomskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego i gospodarz kongresu.

- Czy będziemy mogli cieszyć się z obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, skoro tak wielu Polaków traci wolność wewnętrzną? Nie ma miłości, szczęścia, rozwoju, przyszłości dla człowieka i rodziny bez trzeźwości. Ona jest prawdziwą wolnością. Aby Polska była Polską, musi odzyskać trzeźwość. Tak, jak 100 lat temu odzyskaliśmy wolność, tak i teraz musimy zawalczyć o trzeźwość naszego narodu. Polskość musi kojarzyć się z umiarem, abstynencją, a nie z pijaństwem i tzw. proalkoholową mentalnością - mówił bp Bronakowski.

Kongresowe spotkanie, w którym wzięło udział ponad 200 osób z diecezji, zakończyła Msza św., podczas której do kościoła pw. Bożego Miłosierdzia uroczyście zostały wprowadzone relikwie bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. siostry Faustyny Kowalskiej i wielkiego apostoła trzeźwości.

Przed Eucharystią wystąpili biskupi Henryk Tomasik i Tadeusz Bronakowski oraz ks. Konrad Wójcik, który mówił o trzeźwościowej pieszej pielgrzymce z Radomia do Niepokalanowa, oraz ks. Dziewiecki, który wygłosił wykład pt. „Odpowiedzialni za trzeźwość”.

« ‹ 1 › »
Diecezjalny Kongres Trzeźwości

Foto Gość DODANE 26.09.2017

Diecezjalny Kongres Trzeźwości

​Spotkanie odbyło się w radomskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie działa Diecezjalny Ośrodek Trzeźwości. Gospodarzem kongresu, w którym wzięło udział ponad 200 osób z diecezji, był proboszcz ks. Mirosław Kszczot. Prelekcje wygłosili: bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Henryk Tomasik, ks. Konrad Wójcik, przewodnik trzeźwościowej pielgrzymki z Radomia do Niepokalanowa, i ks. Marek Dziewiecki, psycholog od lat zaangażowany w duszpasterstwo trzeźwości.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

|

GOSC.PL

publikacja 26.09.2017 11:05

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • DIECEJALNY KONGRES TRZEŹWOŚCI
  • DIECEZJA RADOMSKA
  • KONGRES TRZEŹWOŚCI

Polecane w subskrypcji

  • Dowody na ciele. Śmierć ks. Popiełuszki: nowe ustalenia, stare spory
    • Kościół
    • Andrzej Grajewski
    Dowody na ciele. Śmierć ks. Popiełuszki: nowe ustalenia, stare spory
  • Nowy film Michała Króla. „Marsz dla życia jest coraz młodszy”
    • Pro life
    • Edward Kabiesz
    Nowy film Michała Króla. „Marsz dla życia jest coraz młodszy”
  • „Jedno wyjście: w górę”. Dlaczego Polska została oddana Maryi
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    „Jedno wyjście: w górę”. Dlaczego Polska została oddana Maryi
  • Nie natura, lecz chęć szczera?
    • Franciszek Kucharczak
    Nie natura, lecz chęć szczera?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X