Nowy numer 49/2020 Archiwum

Obudźmy ducha służby

W dniach 6-8 października w Radomiu odbędzie się X Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego.

Tegorocznej konferencji przyświeca hasło „Idźcie i głoście - w posłudze hospicyjnej”. Obrady odbędą się w Wyższej Szkole Biznesu im. bp Jana Chrapka (Radom ul. Kolejowa 22), a zaprasza radomskie Hospicjum Królowej Apostołów.

- Nasza jubileuszowa X Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego ma za zadanie obudzić w Polakach ducha służby chorym, ich rodzinom i osieroconym - podkreśla ks. Marek Kujawski SAC, duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Posługa hospicyjnych wolontariuszy prowadzona przez nasze Hospicjum obejmuje te trzy kategorie potrzebujących naszych bliźnich, jest spełniana przez 24h i 7 dni w tygodniu, także w święta - dodaje.

Zaproszenie na radomską konferencję kierowane jest do wszystkich, do tych już zaangażowanych w posługę na zasadzie wolontariatu, jak również do tych, którzy pragną zaangażować się w bezinteresowną służbę na rzecz drugiego człowieka. Do hospicyjnego wolontariatu należeć może każdy, kto ma wolę służby i pragnie ją pełnić z miłością - tłumaczy ks. Kujawski.

Wśród wykładowców i prelegentów będą specjaliści wielu dziedzin wiedzy, nauki i życia hospicyjnego w tym: lekarze, pielęgniarki, bibliści, teolodzy, psycholodzy, psychoonkolodzy, pedagodzy.

Zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji sposobem gospodarczym przez wolontariuszy to duże przedsięwzięcie. Jest to ogromne wyzwanie dla liczącej około 50 osób wspólnoty Hospicjum Królowej Apostołów wolontariuszy medycznych i niemedycznych, zważywszy, na fakt, że w tym czasie nie opuszczają oni swoich kilkudziesięciu podopiecznych przebywających w swoich domach w Radomiu i pięciu okolicznych powiatach.

Organizatorzy proszą o wsparcie dzieła modlitwą, o przekazywanie informacji o nim, a także, o w miarę możliwości wsparcie finansowe. - Nie posiadamy specjalnych funduszy ani państwowych, ani samorządowych skierowanych na ten cel. Liczymy jedynie na dary serca - zaznacza ks. Kujawski.

- Zmieniają się czasy, powstają nowe idee, zmienia się mentalność społeczeństwa i jego priorytety. Nie zmienia się los człowieka ciągle znaczony cierpieniem i bólem. Rozwój w wielu dziedzinach życia jest ogromny, a nawet szalony. Jednak człowiek tym bardziej dziś, w pędzie tego świata, jest narażony na samotność,
na chorowanie i odchodzenie z tej ziemi w opuszczeniu i zapomnieniu. Tym ludziom potrzeba bliźnich, potrzeba przyjaciół właśnie w tym czasie, właśnie w tych trudnych chwilach kończenia życia i żegnania się z tym światem - podkreśla ks. Kujawski.

Kapłan zwraca uwagę, że wspólnot żyjących duchem idei hospicyjnej głoszonej na początku lat 80 przez ks. Eugeniusza, jest w Polsce już tylko kilkanaście. Sytuacja wolontariatu hospicyjnego jest porównywalna do ogólnej sytuacji materialnej, moralnej, duchowej polskiej rodziny i polskich obywateli i polskiego Kościoła - ocenia ks. Kujawski. Poprzez naszą konferencję chcemy na nowo zasiać ideę bezinteresownego wolontariatu hospicyjnego, by przywracać człowieczeństwo ludziom cierpiącym - podkreśla.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

W komitecie honorowym są: abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, bp Stefan Regmunt, opiekun hospicjów z ramienia KEP, bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej, Zdzisław Spiera, wojewoda mazowiecki, Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego i Radosław Witkowski, prezydent Miasta Radomia.

Konferencja rozpocznie się w piątek, 6 października o 18.00, a zakończy w niedzielę 8 października o 13.30. Szczegółowy program tutaj.

Obrady odbędą się w Wyższej Szkole Biznesu im. bp Jana Chrapka (Radom ul. Kolejowa 22)   Obrady odbędą się w Wyższej Szkole Biznesu im. bp Jana Chrapka (Radom ul. Kolejowa 22)
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama