Dla wolontariuszy - uczestników konferencji - to spotkanie było nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy, ale również do wymiany doświadczeń i wzajemnego umocnienia się.
A ks. Chrostowski mówił: - Celem posługi hospicyjnej jest niesienie ulgi i niesienie pomocy człowiekowi. I tak pierwiastek duchowy i cielesny są ze sobą nierozdzielne. Posługa hospicyjna ma to do siebie, że człowiek nie tyle przypomina sobie i rozważa uczynki miłosierdzia, co po prostu je pełni. A dopiero gdy zaczyna się zastanawiać nad tym, co robi, wtedy okazuje się, że to jest właśnie miłosierdzie w jego wielorakich aspektach. A miłosierdzie to jest praktyczna miłość, w której znajdujemy również obecność Pana Boga. Obecność Boga, który uzdalnia ludzi do tego, aby każdy, kto znajduje się w sytuacji trudnej, kto cierpi, nie pozostał sam.
Z zainteresowaniem obecni wysłuchali też prelekcji „Wartość życia - hospicjum perinatalne” prof. dr. hab. n. med. Bogdana Chazana z Warszawy. Profesor wyjaśnił m.in., co to jest hospicjum perinatalne. - Hospicjum to instytucja, która niesie pomoc medyczną, duchową, psychologiczną, organizacyjną osobom będącym w trudnej sytuacji, ciężko i nieuleczalnie chorym. Czasami taka sytuacja zdarza się w odniesieniu do dziecka, które się jeszcze nie urodziło. W wyniku diagnostyki prenatalnej rozpoznana została ciężka choroba, wada. Wtedy jest problem. Rodzicom nierozsądni lekarze proponują aborcję. Na szczęście niektórzy z nich odmawiają zabicia własnego dziecka. I tym rodzicom, rodzinom należy się hospicyjna opieka perinatalna. Opieka perinatalna to zespół ludzi - to nie instytucja w sensie budynku - którzy mogą pracować w różnych miejscach i miastach, ale są ze sobą w kontakcie. Zajmują się opieką w ciąży, wykonują różne badania, potem jest poród - specjalna sala porodowa już jest uruchomiona we Wrocławiu dla takich dzieci. Następnie sprawowana jest opieka nad dzieckiem, które jest chore. Często rodzina nie daje sobie rady, wymaga wsparcia, a nawet często wyręczenia w opiece nad dzieckiem, kiedy jest ono ciężko chore, na przykład pod respiratorem. Do tego służy hospicjum pediatryczne. Lekarz, przekazując rodzicom informację o tym, że dziecko jest chore, powinien powiedzieć, jakie są możliwości opieki nad tym dzieckiem - wyjaśniał prof. Chazan.
Profesor bardzo dobrze ocenia inicjatywę ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję”: - Ona zmierza do wyeliminowania aborcji eugenicznej w Polsce i idzie dobrze. Jestem całym sercem za jej organizatorami. Wspieram ich i mam nadzieję, tak wynika z obietnic polityków, że po wsparciu, jakie inicjatywa otrzymała od hierarchii Kościoła katolickiego, odpowiednia ustawa zostanie uchwalona przez Sejm i że nie będą zabijane dzieci chore i niepełnosprawne.
Wszystkie informacje dotyczące organizatora konferencji - Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu - na: hospicjum.radom.pl.