- Rodzina jest pierwszą i podstawową ludzką wspólnotą. Jest środowiskiem życia i środowiskiem miłości - powiedział bp Henryk Tomasik.
Uroczystości jubileuszowe odbywały się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, a rozpoczęła je Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Tomasik. Następnie w auli św. Jana Pawła II odbyło się okolicznościowe sympozjum. Wśród gości był ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, który odczytał specjalny list od bp. Jana Wątroby, przewodniczącego Komisji ds. Rodziny KEP. Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia, przekazał ks. Sławomirowi Adamczykowi, duszpasterzowi rodzin diecezji radomskiej, pamiątkowy medal i grawer. Głos zabrał także ks. Kazimierz Kurek, były krajowy duszpasterz rodzin. Wśród gości była też Agnieszka Dochniak, krajowa doradczyni życia rodzinnego.
Lucyna Wiśniewska, prezes Stowarzyszenia "Inicjatywa", dyrektor PSSE w Radomiu, powiedziała o swojej wieloletniej i owocnej współpracy z Duszpasterstwem Rodzin. Historię powstania DR przypomniał ks. prał. Czesław Murawski, którego ks. Adamczyk nazwał "legendą Duszpasterstwa Rodzin w Polsce i w naszej diecezji".
- Nie wszystkie diecezje w Polsce posiadają tak przygotowane doradczynie życia rodzinnego, jak diecezja radomska. Ten sztab dobrze wykształconych świeckich doradczyń parafialnych jest chyba najliczniejszy w Polsce - powiedział ks. Murawski.
Wspomnieniami związanymi z historią pracy w DR podzieliły się również Zofia Münnich, Helena Łęcka i Małgorzata Górka, która od 21 lat sprawuje funkcję doradcy życia rodzinnego diecezji radomskiej. - Nie można nie wspomnieć bp. Edwarda Materskiego, jako człowieka oddanego rodzinie. Cieszył się z każdej inicjatywy związanej z DR, był zaangażowany w Towarzystwo Obrony Nienarodzonych. To między innymi z jego inicjatywy powstał pomnik Maryi Matki Życia, który poświęcił 20 lat temu, 8 grudnia - mówiła H. Łecka.
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej ćwierć wieku temu powołał do życia właśnie bp Materski. DR istnieje w Polsce od ogłoszenia encykliki Humanae Vitae papieża Pawła VI, czyli od 25 lipca 1968 roku. Pierwszym duszpasterzem rodzin diecezji radomskiej został ks. Jan Adacha, a diecezjalną instruktorką (tak wówczas nazywała się ta funkcja) - Zofia Tobjasz. Ich praca koncentrowała się na organizowaniu szkoleń i otwieraniu nowych parafialnych poradni rodzinnych. Następczynią Z. Tobjasz została Małgorzata Górka. Działania Wydziału Duszpasterstwa Rodzin to m.in. dobre przygotowanie narzeczonych do małżeństwa, opieka nad parafialnymi poradniami rodzinnymi, formacja doradców życia rodzinnego, prowadzenie Studium Życia Rodzinnego, publikacja artykułów o tematyce małżeńskiej i rodzinnej, współpraca z Katolickim Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym, współpraca z Telefonem Zaufania "Linia Braterskich Serc". Diecezja ma 110 poradni, w których pracuje ok. 110 doradców i doradczyń, w tym 8 małżeństw. Przez abp. Zygmunta Zimowskiego została powołana Poradnia Specjalistyczna, w której specjaliści udzielają porad małżonkom. W 2016 roku udzielono ich 608.
- Rodzina jest pierwszą i podstawową ludzką wspólnotą. Jest środowiskiem życia i środowiskiem miłości. Życie całych społeczeństw, narodów, państw, Kościoła zależy od tego, czy rodzina jest pośród nich prawdziwym środowiskiem życia i środowiskiem miłości. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy o to się troszczą, troszczą się o rodzinę, o to, by była małym Kościołem. Tam, gdzie są dobre rodziny, tam jest łatwiejszy proces wychowania. Tam, gdzie są zdrowe rodziny, młodzież i dzieci przeżywają mniej problemów. Waszym wielkim, trudnym zadaniem jest realizowanie tych zadań, które wynikają z Ewangelii, z nauki Kościoła, ale także z pewnych naturalnych oczekiwań naszego społeczeństwa. Gratuluję waszemu oddziałowi. Dziękuję ks. dr. Sławomirowi i pani Małgosi za ofiarną pracę. Wszystkim zaangażowanym we współpracę życzę, aby Pan Bóg błogosławił, aby Święta Rodzina prowadziła was na tych drogach służby Chrystusowi, Ewangelii i naszej rodzinie - powiedział bp Tomasik.
Ordynariusz wręczył również dyplomy za dotychczasową współpracę z Duszpasterstwem Rodzin. Był też dyplom dla naszej redakcji "Gość Radomski AVE". Na zakończenie jubileuszowych uroczystości zebrani obejrzeli spektakl teatralny "Fatimskie światło", przygotowany przez Koło Teatralne działające przy Publicznej Szkole Podstawowej w Makowie.