Nowy numer 47/2020 Archiwum

Ksiądz w pokoju nauczycielskim

W ośrodku "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów trwają ogólnopolskie rekolekcje diecezjalnych duszpasterzy nauczycieli i wychowawców.

Duchowni przyjechali z różnych stron kraju, od Przemyśla po Gorzów Wielkopolski i od Koszalina po Katowice. - Uczestnicy nie tylko słuchają, ale także spotykają się, by dyskutować, wymieniać doświadczenia i wypracowywać wspólne projekty dotyczące naszej pracy - mówi ks. Wojciech Wojtyła, sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, duszpasterz nauczycieli i wychowawców diecezji radomskiej, gospodarza rekolekcji.

- Rozpoczynamy panel dyskusyjny pt. "Ksiądz w pokoju nauczycielskim". Duszpasterz nauczycieli to trochę inna rola niż bycie katechetą, choć często się zazębia. Podkreślamy misję, jaką ma do spełnienia nauczyciel (mam tu także na myśli katechetów). On jest bardzo ważny w społeczeństwie, bo on w dużej mierze decyduje o kształcie przyszłego pokolenia. W takie środowisko wchodzi duszpasterz. To wymaga taktu, umiejętności spotkania i rozmowy, ale także pewnych umiejętności apologetycznych, nastawionych na obronę wiary czy Kościoła, bo przecież spotykamy także nauczycieli poszukujących czy chłodno nastawionymi do religii. Trzeba być otwartym na wszystkich. No i mamy grono nauczycieli, którzy inspirują się Ewangelią w swojej pracy. Im także trzeba dać duchową strawę, wiedzę, motywację, argumenty i świeżość, by swoją misję podejmowali z radością - mówi bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców.

Ks. Zbigniew Kapłański, diecezjalny duszpasterz nauczycieli w archidiecezji warszawskiej, pracuje jako kapelan szpitala dziecięcego i jest katechetą w trzech warszawskich liceach. - Mówiąc nieco żartobliwie, w pracy z nauczycielami potrzeba powtórzyć wcielenie Pana Jezusa. A serio - stanąć blisko nauczyciela, jak Chrystus wcielony stanął blisko człowieka - podkreśla ks. Kapłański.

- W tym roku mówimy między innymi o pracy księdza w pokoju nauczycielskim. W poprzednich latach dyskutowaliśmy np. o organizacji pracy w rejonach, o tym, jak wychodzić z inicjatywą do nauczycieli, jak ich integrować na poziomie diecezji - wyjaśnia ks. Janusz Podlaszczuk, diecezjalny duszpasterz nauczycieli w diecezji rzeszowskiej, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie i diecezjalny koordynator prac Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

O poprowadzenie tegorocznych rekolekcji został poproszony ks. Dariusz Jastrząb, proboszcz koszalińskiej katedry, a wcześniej wieloletni ojciec duchowny i rektor seminarium. - "Zacheuszu... dziś muszę się zatrzymać w twoim domu" to tytuł naszych rekolekcji. Współczesnym Zacheuszem z Chrystusowej przypowieści może być nauczyciel. Ktoś, kto chce gorąco zobaczyć Pana Jezusa, ale - z wielu powodów - ma z tym trudności. I tu pojawia się duszpasterz, który ma mu w tym dopomóc - tłumaczy rekolekcjonista.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama