Do siedziby Duszpasterstwa Akademickiego przybyli pracownicy naukowi radomskich uczelni.
Z naukowcami spotkali się biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński. - Już od kilku tygodni trwa rok akademicki. Dni wypełniają wykłady, ćwiczenia i inne zajęcia. Ale dziś chcemy na modlitwie w kaplicy naszego duszpasterstwa zawierzyć nadchodzący czas Panu Bogu i rozpocząć rok formacyjny w naszym ośrodku - mówi ks. Artur Chruślak, duszpasterz akademicki.
- Św. Jan Paweł II w swoim nauczaniu odwoływał się do motywu uniwersytetu, łacińskiego pojęcia „universitas”, czyli powszechności, wspólnoty wykładowców i studentów, którzy razem poszukują prawdy. Uniwersytet, a tak to widział Jan Paweł II, powinien być laboratorium wiary. Do takiego laboratorium zapraszamy studentów oraz pracowników naukowych radomskich uczelni - mówi bp Tomasik.
Ordynariusz radomski przewodniczył nabożeństwu eucharystycznemu w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego. Po nim inauguracyjny wykład wygłosił ks. dr Marek Adamczyk, były duszpasterz akademicki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi na os. Akademickim w Radomiu.
Temat tylko początkowo wydawał się skomplikowany: „Czas kontra przestrzeń, jedność czy konflikt, rzeczywistość czy idea, całość a fragment. Oryginalność wątków społecznego nauczania papieża Franciszka”. - Temat zawiera cztery przeciwstawienia. W każdym z nich papież Franciszek pierwszeństwo daje pierwszemu z elementów. Czas jest ważniejszy niż przestrzeń, bo daje szansę, by w punkcie wyjścia budować własną świętość, której nie buduje się od razu. Z kolei prymat przestrzeni budowałby chaos. Jedność w ostatecznym efekcie buduje pokój. Konflikt, szczególnie ten zły, rodzi wojnę, bo dobry konflikt może być okazją do twórczego dialogu. Kolejny element - rzeczywistość - jest otwarty na prawdę faktów. Czyste idee prowadzą do idealizmów, które są dalekie od trzeźwych ocen, a mogą także prowadzić do nominalizmu, gdzie nazwy zastępują prawdę i wiodą na manowce fałszu. I wreszcie całość, która jest ważniejsza od części, bo ona daje szansę na budowę Kościoła w całym świecie - mówił ks. Adamczyk.
Prelegent wskazał także na fundament każdego z tych elementów: - Jest nim Jezus Chrystus. On nie jest wydumaną ideą, bo naprawdę i realnie stał się Ciałem. On zabiegał o jedność Kościoła, który narodził się z Jego przebitego boku, i On jest Tym, który wprowadza pokój, niwelując wszelki konflikt - mówił prelegent.