W programie Dni są wykłady i koncerty. Ich zwieńczeniem, w niedzielę 19 listopada, będą modlitwa i Msza św. w intencji Orląt Lwowskich i Obrońców Lwowa z 1920 roku.
Organizatorem tych wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Radomiu oraz „Łaźnia” - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Spotkania rozpoczęły się wykładem „Wielkość i dramat Polskich Kresów” Stanisława Srokowskiego, pisarza i publicysty, autora książek „Nienawiść”, „Strach”, na podstawie których został napisany scenariusz do filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jak podkreślił S. Srokowski, „jest to jedyny polski film, który mówi prawdę, mocny, dobry i prawdziwy, umotywowany źródłami historycznymi”.
Dziś - 16 listopada o 18.00 - w „Łaźni” przy ul. Żeromskiego 56 organizatorzy zapraszają się wieczór „Młodzież śpiewa lwowskie piosenki”. Będzie to występ uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego Radom-Centrum, Publicznego Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Potworowie oraz IV LO im. T. Chałubińskiego w Radomiu, przygotowany pod kierunkiem pedagogów Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
W piątek 17 listopada o 18.00, także w „Łaźni” - wykład „Józef Haller - błękitny generał” dr. Adama Duszyka, nauczyciela VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu. W spotkaniu udział wezmą uczniowie z grupy rekonstrukcji historycznej z VI LO.
W sobotę 18 listopada o 17.00, również „Łaźni” - „Lwowskie krajobrazy serdeczne” - recital Wojciecha Habeli, aktora scen krakowskich. Przy fortepianie - Paweł Bieńkowski.
Zakończenie III Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w niedzielę 19 listopada o 12.00 - w kościele garnizonowym przy pl. Konstytucji 3 Maja sprawowana będzie Msza św. w intencji Orląt Lwowskich i Obrońców Lwowa z 1920 roku.
Po spotkaniu można było kupić książki Stanisława Srokowskiego
Krystyna Piotrowska /Foto Gość